[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K 140. výročiu narodenia P. Vendelína Javorku vydajú pečiatku a lístok
P:3, 06. 10. 2022 09:17, DOM

Močenok 6. októbra (TK KBS) Pri príležitosti 140. výročia narodenia P. Vendelína Javorku SJ, misionára jednoty medzi katolíkmi a pravoslávnymi, vydal Klub Filatelistov 52-46 Močenok príležitostnú poštovú pečiatku a lístok, ktoré budú od 7. do 17. októbra 2022 na pošte v Močenku, informoval Jozef Kútny z Klubu filatelistov 52-46 Močenok.

Vendelín Javorka sa narodil ako najstaršie z desiatich detí 15. októbra 1882 v Černovej. Študoval v Ostrihome, St. Andrä, Bratislave aj Innsbrucku. V Ríme pripravoval kňazov na misie do Ruska v pápežskom kolégiu, ktoré v lete oslávi 90 rokov od založenia. Do Šanghaja sa dostal ako správca farnosti pre ruských gréckokatolíkov. Desať rokov prežil v sovietskych gulagoch. A napokon záver života strávil v Žiline, kde aj zomrel.

Slovenskí jezuiti sa usilujú udržiavať pamiatku na Javorku a aktualizovať jeho duchovný odkaz, uskutočnili sa aj viaceré odborné sympóziá, dokonca aj v Ríme. Vendelín Javorka nesie viacero prívlastkov: jezuita, misionár, politický väzeň, vzdelanec, spisovateľ, rodák z Černovej, príbuzný Andreja Hlinku. Kňaz, ktorý pokrstil Silvestra Krčméryho a po návrate z gulagov bol s ním – a teda aj s podzemnou Cirkvou – v úzkom kontakte, kvôli čomu ho ďalej sledovala ŠtB.

Vendelín Javorka dostal za úlohu pripravovať sa na misijné účinkovanie v Rusku. Vybudoval a ako prvý rektor viedol v rokoch 1929-1934 pápežské kolégium Russicum, ktoré pôsobí dodnes. Vzhľadom na situáciu v Sovietskom zväze sa Javorka venoval najmä ruským emigrantom, a to v Ríme, v Číne i na Ukrajine. Russicum chápala vtedajšia ideológia a propaganda ako vatikánsku liaheň bojovníkov proti komunizmu a príslušnosť ku kolégiu sa považovala za špionáž.

V roku 1944 Javorku zajala Červená armáda v Bukovine. Bol odvlečený do Sovietskeho zväzu a odsúdený na 17 rokov väzenia. Pravdepodobne vystriedal 11-12 pracovných táborov na severozápadnom Urale. Poloslepý Javorka sa z Ruska vrátil domov na Slovensko 21. apríla 1955. Zvyšok života žil v Žiline v povesti svätosti a vo veľkej úcte kňazov i laikov, o čom napokon svedčil aj jeho priam „manifestačný“ pohreb v čase hlbokého komunizmu, ešte v predjarí roka 1968. Životný osud pátra Javorku vystihol jezuita a životopisec Rajmund Ondruš, ktorý o ňom napísal knihu Z Černovej do Žiliny cez Rím, Šanghaj a gulag (2008). 

Modlitba za blahorečenie Vendelína Javorku

Bože, ty si svojho služobníka Vendelína Javorku ozdobil čnosťami pokornej poslušnosti, misionárskej horlivosti a odovzdanej služby a obety pre jednotu slovanských národov v tvojej Cirkvi.
Prosíme ťa, osláv ho u seba.
Pomáhaj nám aj nášmu malému národu nasledovať jeho príklad a daj nám tešiť sa z jeho modlitby a príhovoru.
Na jeho príhovor vypočuj našu prosbu, ktorú s vierou predkladáme...
A dopraj nám v tej istej viere, horlivosti a obeti vytrvať až do konca.
Skrze Krista, Pána nášho. Amen.

-
Vyslyšania na príhovor služobníka Vendelína Javorku sa dajú nahlásiť na adresu svkprov@jezuiti.sk( TK KBS, jku, ml; pz ) 20221006015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]