[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2024   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský vyzdvihol silu viery mučeníka Titusa Zemana
P:3, 03. 10. 2022 15:10, DOM

Bratislava - Vajnory 3. októbra (TK KBS) Pri príležitosti 5. výročia blahorečenia mučeníka za povolania Titusa Zemana sa v jeho rodisku vo Vajnoroch konali ďakovné sväté omše.

Piatkovej bohoslužbe 30. septembra predsedal provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko. Veriacim sa v homílii prihovoril don Jozef Slivoň, vicepostulátor blahorečenia dona Titusa Zemana. 

„Keď oslavujeme svätého, neoslavujeme jeho, ale samého Krista, ktorý konal v jeho živote. Svätí a blahoslavení sú tou najkrajšou tvárou Cirkvi. Boli uznaní a vyhlásení preto, že sú vzormi a orodovníkmi. Vzory treba nasledovať a orodovníkov prosiť,“ povedal don Slivoň.

Vyzval tiež k modlitbe za to, aby sa miesto, kde si uctievame mučeníkove relikvie, stalo miestom dobrého rozlišovania povolania pre mnohých mladých:

„Donovi Titusovi veľmi záležalo na duchovných povolaniach, veď sa stal mučeníkom pre záchranu duchovných povolaní a rovnako mu veľmi záležalo na povolaní do sviatostného manželstva a kresťanskej rodiny. Dnes ako orodovník môže pre to urobiť najviac; najviac pre deti a mládež – pre tých, ktorí sa majú pripraviť na svoje povolanie na život v dospelosti.“

Svätú omšu sprevádzal mládežnícky zbor DaMiAn zo saleziánskeho strediska na Miletičovej, kde don Titus pôsobil ako kaplán. Jej záznam a homíliu v plnom znení si môžete pozrieť v archíve TV LUX. 

V príhovore po svätej omši don Jozef Slivoň oboznámil prítomných o prínose bl. Titusa Zemana pre Cirkev na Slovensku. Uviedol, že relikvie blahoslaveného dona Titusa sa nachádzajú už na viac 260 miestach na Slovensku a asi v štyridsiatich miestach v zahraničí. „Existuje aj veľa publikácií, ktoré pomáhajú šíriť úctu k nášmu blahoslavenému a čaká sa na zázrak, aby mohol byť don Titus uctievaný vo vyššom stupni – ako svätý,“ povedal vicepostulátor.

V nedeľu 2. októbra slávil ďakovnú svätú omšu vo Vajnoroch bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Ponúkol štyri obrazy viery v živote Titusa Zemana, ktorá – ako sa píše v evanjeliu sv. Lukáša –, stromy prenáša:

„1. Titus sa ako mladý chlapec mimoriadnym spôsobom uzdravil. Svojim presvedčením, že sa chce zasvätiť, že chce ísť k saleziánom, dostáva do úzkych dospelých, či už v rodine alebo aj u saleziánov. Má čosi silné v sebe.

2. Je učiteľ a úrady zakážu kríže v školách. On ich dá naspäť. Iste, toto je sila viery.

3. Príde prenasledovanie a on si povie, budem pomáhať Cirkvi a umožním mladým, aby sa mohli stať kňazmi. Prevádza mladých ľudí do zahraničia.

4. Pobyt vo väzení. My dnes konštatujeme, že bol toľko a toľko rokov vo väzení, lenže Titus sa roky dennodenne zobúdzal a uvedomoval si, že je vo väzení.

Kto má pravú vieru, živú vieru, dokáže obdivuhodné veci.“ 

Arcibiskup v závere svojho príhovoru veriacich povzbudil, aby – podobne ako apoštoli – prosili Pána o väčšiu vieru.

Fotogalérie zo slávnosti sú TU (30.9., 2.10.) / Foto: Človek a Viera, Michal Halenár

Zdroj: saleziani.sk( TK KBS, sal; ml ) 20221003043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]