[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charita v rámci zbierky vyzbierala rekordný počet školských pomôcok
P:3, 03. 10. 2022 09:45, DOM

Bratislava 3. októbra (TK KBS) Vďaka štedrosti darcov môže Slovenská katolícka charita pomôcť väčšiemu množstvu detí, ako tomu bolo v minulosti. Materiálne aj finančne podporila zbierku školských pomôcok aj prezidentka Zuzana Čaputová. 

Nástup do školy mohol byť aj pre deti z núdzneho prostredia veselší vďaka pomoci od Slovenskej katolíckej charity, ktorá ich školské tašky naplnila peračníkmi, zošitmi ale aj pomôckami na výtvarnú výchovu. Mnohým rodičom tak odpadli starosti s tým, ako a za čo vystrojiť svoje deti v septembri do školy. „Napriek tomu, že sa slovenské domácnosti pasujú s dôsledkami zdražovania, prejavili opätovne svoju štedrosť a charite sa podarilo vyzbierať celkovo 60 tisíc školských pomôcok, ktoré pomohli vystrojiť do školy viac ako 1300 detí v núdzi,“ skonštatovala PR manažérka charity Monika Molnárová. Ide o rekordný počet pomôcok spomedzi všetkých trinásť ročníkov zbierky.

Bratislava, charita, zbierka, skolske pomocky, prezidentka

Okrem kúpy nových pomôcok sa do zbierky dalo zapojiť aj darovaním síce použitých, ale stále funkčných pomôcok. Túto možnosť využili aj mnohé školy. Napríklad v Malackách školáci opätovne vyzbierali niekoľko školských tašiek s pomôckami, ktoré doma už vyradili. „Učíme ich tomu, že takéto pomôcky môžu byť užitočné ešte pre niekoho iného,“ hovorí tajomníčka Spojenej školy sv. Františka Assiského Lýdia Baránková. Do zbierky sa zapojili po tretíkrát a pomôcky odovzdali deťom z detských domovov. Pomohli však aj vlastným žiakom. „Na našej škole máme niekoľko detí z Ukrajiny, ktoré si mohli tiež vybrať z pomôcok, ktoré na vyučovanie potrebujú, keďže aj oni sa kvôli vojne nachádzajú v neľahkej situácii,“ dodala.

Časť vyzbieraných pomôcok už arci/diecézne a eparchiálne charity po celom Slovensku prerozdelili medzi rodiny svojich klientov alebo nimi zásobili rôzne centrá pre deti a rodiny.  Vyzbierané školské pomôcky pokryjú aj potreby detí ukrajinských odídencov, ktoré nastúpili do slovenských škôl. Charita predpokladá, že vďaka štedrosti darcov tak tento rok uspokojí oveľa väčšie množstvo školopovinných detí ako doposiaľ.

Veľká vďaka patrí aj Slovenskej sporiteľni, prostredníctvom ktorej grantu získala charita finančné prostriedkry na nákup školských pomôcok vo výške 25 tisíc eur. Do zbierky sa zapojil aj bratislavský magistrát, primátor Bratislavy Matúš Valo prevzal opätovne nad zbierkou záštitu. Materiálnu pomoc poskytla tiež prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá zároveň finančne prispela na sociálne štipendium. Na finančnú podporu vzdelania u detí zo sociálne znevýhodneného prostredia tak môže charita tento rok prerozdeliť až 17 tisíc eur. V minulosti sa štipendium použilo štipendium na zaplatenie doučovania, rôznych krúžkov, ale aj na kúpu hudobných či športových pomôcok.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBS, mmo; ml ) 20221003016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]