[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Film Biskup Michal Buzalka uvedie v premiére Dvojka RTVS a Televízia LUX
P:3, 30. 09. 2022 16:55, DOM

Bratislava 30. septembra (TK KBS) Na Slovensku vznikol nový dokumentárny film s názvom Biskup Michal Buzalka. Televíznu premiéru bude mať 1. novembra 2022 o 20:10 na Dvojke RTVS (na Sviatok všetkých svätých) a 17. novembra 2022 (v Deň boja za slobodu a demokraciu) o 21:00 v Televízii LUX. Film o málo známom biskupovi Michalovi Buzalkovi vznikal dva roky.

Film zhodnocuje vyše dvadsaťročný historický výskum, ako aj najnovšie poznatky z bádania vo Vatikánskych archívoch z nedávno sprístupneného obdobia pontifikátu pápeža Pia XII.. Film približuje príbeh kňaza, ktorý prešiel vrcholiacou maďarizáciou a po rozpade Uhorska zažil besnenie boľševizmu. Veľmi rýchlo tiež rozpoznal nebezpečenstvo ateistickej politiky novovzniknutého Československa.

Menovanie za biskupa tesne pred vyhlásením autonómie Slovenska v roku 1938 ho akoby predurčilo na zvláštnu úlohu počas prvej Slovenskej republiky. Veľmi rýchlo odkryl nebezpečenstvo plynúce z nemeckého národného socializmu, ktorému staval účinné obranné hrádze. Vďaka spolupráci s vatikánskou nunciatúrou v Bratislave a tiež vďaka plneniu úloh spojených s vedením kňazského seminára a Katolíckej akcie, ako aj vďaka autorite, ktorú získal ako vojenský vikár, nás tento biskup sprevádza zložitými úsekmi dejín Slovenska v dvadsiatom storočí.

Dokumentárny film je aj sondou do histórie farností Svätý Anton, Skýcov, Vajnory a Zavar. Poukazuje tiež na nezvládnuté stránky politického procesu, ktorý odsúdil trnavského pomocného biskupa Buzalku na doživotie.

Keď sa uväzneného biskupa Michala Buzalku spýtala jeho neter, prečo neemigroval ako druhí, odpovedal: „Nič som zlé neurobil, pred kým som mal utekať? Pán Ježiš trpel za mňa, prečo by som ja nemohol trpieť preňho?“ Počas druhej svetovej vojny bol Michal Buzalka vojenským biskupom, čo komunistická moc zneužila ako zámienku k obvineniu z kolaborácie. V roku 1951 ho v bábkovom procese proti trom katolíckym biskupom odsúdili za vojenskú zradu, velezradu a špionáž pre Vatikán. V temných obdobiach 20. storočia si však biskup Michal Buzalka zachoval svetlo. Oporou mu bola pre neho typická spiritualitu kríža, výstižne vyjadrená aj jeho biskupským heslom Per crucem ad lucem. Skrze kríž ku svetlu.

Vybrané myšlienky biskupa Michala Buzalku z filmu

Nad prevratmi sveta pevne a neochvejne stojí kríž! A s ním pevne stojí, kto sa oň opiera. Kríž zachránil všetko, čo pýcha priviedla do skazy a kríž sa stal znamením všetkého dobra.

Len vtedy je človek dokonalým človekom, keď vo všetkom dáva pozor, že duša je cennejšia čiastka jeho „ja“. Keď vedome a dobrovoľne odkladá svoje nedostatky a svoje chyby, ako odkladá aj svoje roztrhané šaty.

Kríž nás nepomýli, nezavedie na bludné cesty. Veď tak sladko, uspokojivo nám znejú slová Spasiteľove: ,,Ja som cesta, pravda a život“, a ďalej „Kto mňa nasleduje, nechodí vo tmách“. „Per crucem ad lucem“ - skrze kríž ku svetlu!

V kríži pramení naša celá vierouka i mravouka, náš katechizmus. Duch ukrižovaného je duch lásky a obeti, a duch modernej spoločnosti je duch sebectva a pôžitkárstva.

Tvorcovia

scenár a réžia: Marek Poláček
dramaturg: Kristian Bezák

odborná spolupráca: prof. Róbert Letz, ThDr. Peter Slepčan, prof. Emília Hrabovec, doc. Marek Šmíd, prof. Mateo Luigi Napolitano, Dr. Bernard Ardura

komentáre a citácie nahovorili: Jozef Šimonovič, Ján Gallovič, Peter Rúfus, Přemek Boublík

hrali: Marián Miškov, Marcela Mišková, Pavol Lunter, Bronislav Antoš, Peter Kupkovič, Ján Bednárik, Pavel Reisel

strih a kamera: Lukáš Straka

II. kamera: Pavol Brečka, Michal Benko, Ľuboslav Polák

grading a grafika: Jaromír Ferianc

zvuk: Daniel Sivota, Andrej Kubík

hudba: Marco Frisina, Daniel Gabčo, Ľubomír Gabčo, zbor Vox Cantoris, štúdio Fontána

producent: Viera Hlavinová, Tomáš Straka

šéfdramaturgička: Bernadeta Tokárová

Film podporila Konferencia biskupov Slovenska grantom zo Zbierky na Katolícke masmédiá, ako aj Ministerstvo kultúry SR.  Koprodukčnými partnermi sú RTVS a Televízia Lux. Bližšie informácie o filme poskytne režisér Marek Poláček (marek.polacek@hotmail.com). Ozvať sa môžu aj záujemcovia o projekcie či dodanie filmu na DVD.( TK KBS, mpo, ml; pz ) 20220930019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]