[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Za komunizmu sme sa naučili synodalite, vraví arcibiskup Zvolenský
P:3, 30. 09. 2022 16:05, DOM

Bratislava 30. septembra (TK KBS) Cirkev na celom svete hovorí v súvislosti s celosvetovým synodálnym procesom o synodalite. Táto téma sa týka aj Slovenska, kde je viac ako polovica obyvateľov katolíkov. Cirkev na Slovensku prináša svoje vlastné historické skúsenosti, hovorí predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, v rozhovore pre domradio.de a katholisch.de. Naopak, kriticky hodnotí pomery v Nemecku.

Otázka: Arcibiskup Zvolenský, pápež František sa v rámci celosvetového synodálneho procesu pýtal katolíkov na celom svete na ich želania týkajúce sa budúcnosti Cirkvi. Zatiaľ čo niektorí žiadajú štrukturálne reformy, iní sa zameriavajú viac na evanjelium. Čo chce Cirkev na Slovensku?

Arcibiskup Zvolenský: Aj katolíci na Slovensku si uvedomujú, že Cirkev sa musí neustále meniť. Mení sa počnúc vnútorným obrátením každého veriaceho. Každý si musí položiť otázku, ako má ako kresťan a pokrstený človek žiť svoju vieru. Z toho sa samozrejme môžu vyvinúť zlepšenia štruktúr. My na Slovensku sa však nesústreďujeme na veľké reformy na globálnej úrovni, skôr sa pozeráme na možnosti zlepšenia tu u nás – v rámci toho, čo už v Cirkvi existuje.

Otázka: Napríklad?

Arcibiskup Zvolenský: Môžeme sa napríklad pozrieť na účasť laikov na živote farností: v našej krajine sú farnosti, ktoré nie sú v pastorácii veľmi ústretové voči laikom. Určite je stále čo zlepšovať. O týchto zlepšeniach by mohli laici diskutovať so svojim farárom. Je však problém nájsť dostatok laikov, ktorí by sa chceli zapojiť.

Otázka: Prečo?

Arcibiskup Zvolenský: Tu na Slovensku nie sú také rozvinuté štruktúry zamestnávania laikov na plný úväzok. Vo farnostiach fungujú určité štruktúry, ale vždy sú založené na dobrovoľnom zapojení sa veriacich. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, či sme dostatočne silní na to, aby sme tieto štruktúry z finančného hľadiska upevnili a vytvorili platené pozície, aby sme pomohli farnostiam.

Otázka: Takže viac zamestnancov na plný úväzok môže pomôcť životu viery?

Arcibiskup Zvolenský: Pevná štruktúra môže určite pomôcť. To však spôsobuje ďalšie problémy: Kto pre nás pracuje? Robia svoju službu z viery alebo len pre peniaze? Tieto ťažkosti sú v Cirkvi vždy prítomné. Zakaždým treba nájsť ľudí, ktorí budú mať za prácu zaplatené, ale ktorí ju budú robiť z vnútorného presvedčenia.

Otázka: Ako sa pozeráte na Cirkev s presne vymedzenou platenou štruktúrou, ako je tá v Nemecku?

Arcibiskup Zvolenský: To môže byť pre nás určite inšpiráciou, tieto štruktúry môžu byť veľmi výkonné. Na druhej strane, štruktúry sekulárnej spoločnosti majú tendenciu rozlišovať len medzi úspechom a neúspechom. Mali by však takéto ukazovatele zohrávať úlohu v našej Cirkvi? Potrebujeme ľudí, ktorí veria tomu, čo robia.

Otázka: Myslíte si, že to v Nemecku veľmi neplatí?

Arcibiskup Zvolenský: Nechcem kritizovať štruktúry v Nemecku, ale na základe svojich pozorovaní už teraz môžem povedať: nebezpečenstvo, že sa štruktúra bude točiť len okolo seba a zabudne sa pritom na evanjelium, je v Nemecku veľmi reálne.

Otázka: Ste v kontakte so svojimi bratmi v biskupskom úrade v Nemecku?

Arcibiskup Zvolenský: Nie veľmi, neexistujú žiadne pravidelné stretnutia. Sú to skôr príležitostné stretnutia.

Otázka: Pápež František stále hovorí o synodalite. Ako môže fungovať synodálna cirkev na Slovensku?

Arcibiskup Zvolenský: Už funguje, pretože synodalita je súčasťou identity Cirkvi. Celosvetový synodálny proces formálne pomenoval a rozvinul túto synodalitu. Táto synodalita je už súčasťou každodenného života slovenskej cirkvi, hoci sme ju tak doteraz nenazývali.

Otázka: Ako to vyzerá v praxi?

Arcibiskup Zvolenský: Synodalita by mala byť prežívaná na všetkých úrovniach. Rozdeľovať Cirkev na laikov a biskupov by bolo istým ohraničením. Cirkev je jedno spoločenstvo. Takéto rozdelenie nám však pomáha hovoriť o našej Cirkvi. Samozrejme, biskupi musia žiť synodalitu medzi sebou, spoločne počúvať a uvažovať. To však platí aj pre všetky ostatné úrovne. Všetci musia spolupracovať.

Otázka: Existujú špeciálne formáty takejto vzájomnej spolupráce?

Arcibiskup Zvolenský: Áno, konajú sa napríklad stretnutia laikov, kňazov a biskupov. Tie sa pripravujú v malých skupinách. Môžeme čerpať zo skúseností z komunistickej éry. Cirkev tam prežívala v malých skupinách, nie vo formálnych štruktúrach. V tom čase boli veľké podujatia zakázané, takže Cirkev musela naďalej žiť v malom. Veľa sa modlili a hovorili o viere. To je pre nás výhoda. Synodalite sme sa naučili za komunizmu.

Otázka: Existujú takéto skupiny aj dnes, v demokratickej spoločnosti?

Arcibiskup Zvolenský: Fungujú aj dnes. Dnes sa však musíme usilovať o ich otvorenie sa aj pre ľudí, ktorí sú vzdialení od viery. Doteraz tieto skupiny pôsobia v rámci farností v Cirkvi. V budúcnosti by mali pôsobiť aj mimo nich.

Zdroj: www.katholisch.de Renardo Schlegelmilch a Christoph Paul Hartmann
Preložila: Mária Spišiaková



( TK KBS, kth, ml; pz ) 20220930012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]