[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí Košickej eparchie oslávili patróna svojho Centra - svätého Jána Teológa
P:3, 27. 09. 2022 09:40, DOM

Košice 27. septembra (TK KBS) V sobotu 24. septembra otvorilo pre všetkých svoje dvere a srdce Centrum pre mládež Košickej eparchie svätého Jána Teológa v Dvoriankach, aby v spoločenstve  mladých oslávilo svojho patróna. Odpust Centra, ako nesie názov táto udalosť, sa začal slávením svätej liturgie. Pozvanie sprostredkovať mladým Božie slovo prijal Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. „O akej Cirkvi snívate?“, opýtal sa na začiatku homílie mladých. A dodal, že naše sny o Cirkvi sú našou misiou, ktorou nás v nej Boh poveruje. „Nebojte sa! Boh svoje dielo dokoná vždy do konca“. A preto mladí, ako protagonisti Božieho diela, sa majú podľa slov o. Matúša učiť od sv. apoštola Jána vernosti až po kríž.

Po skončení svätej liturgie sa program preniesol do areálu Centra. Pohostenie, rozhovory a aktívno-oddychové zóny tvorili spoločný čas, ktorého hlavným zámerom bolo budovať vzájomné vzťahy. Vďaka atrakciám zo ZKSM si mladí mohli prejsť únikovú miestnosť, kde riešením rôznych šifier sa pokúšali vyslobodiť Jozefa Egyptského z väzenia, alebo sa vyblázniť s „mega“ kopačkami či mega tenisovými raketami.

„Čo je Cirkev pre mladých?“, znela jedna z prvých otázok debaty na tému Cirkev pre mladých, ktorá tvorila ďalší bod programu. Do diskusných kresiel zasadli mladí laici z Rady pre mládež Košickej eparchie zodpovední za jednotlivé protopresbyteráty. Ich odpovede ponúkli veľmi hlboké pohľady na Cirkev a na skúsenosť s ňou.

Vrcholným bodom Odpustu Centra bola modlitba veľkej večierne s vladykom Cyrilom Vasiľom SJ, košickým eparchiálnym biskupom.

V závere modlitby sa prihovoril mladým, ktorých povzbudil, aby sa ani v čase tmy nebáli a ako spoločenstvo očakávali i tvorili úsvit. A na príklade násobenia zrnka ryže na šachovnici ukázal mladým akú silu má šírenie evanjelia, ak sa doň pustíme vzájomne.

Odpust Centra sa tradične koná v závere septembra a je akousi pomyselnou štartovacou čiarou do aktivít s mladými v novom cirkevnom roku. Nech na príhovor sv. Jána Teológa zakúsia aj v tomto čase mladí silu Božieho záujmu a lásky.

Informoval Milan Kmec( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220927017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]