[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kamerune podpálili kostol, uniesli piatich kňazov, rehoľnú sestru a laikov
P:3, 23. 09. 2022 13:13, ZAH

Kamerun 23. septembra (TK KBS) V kamerunskej diecéze Mamfe sa odohral v uplynulých dňoch nezvyčajne krutý útok na miestnu cirkev. Útočníci podpálili kostol a uniesli päť kňazov, rehoľnú sestru a troch laikov. Podľa dostupných informácii teraz žiadajú výkupné. „O unesených osobách nemáme žiadne správy,“ píše ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.

Biskupi Kamerunu sú z útoku šokovaní. Hovoria, že únoscovia „sa postavili proti Bohu a nie proti ľuďom a nikto z tých, ktorí bojovali proti Bohu, nikdy nezvíťazil“. Biskup Aloysius Fondong Abangalo z Mamfe sa na druhý deň vybral do kostola Panny Márie, ktorý bol počas útoku vypálený. „Prišiel som sem, aby som vyniesol Najsvätejšiu sviatosť z kostola, aby bola v bezpečí, a odniesol ju späť do biskupského domu,“ vysvetľuje. Pozrite si video biskupa Aloysiusa v zhorenom kostole.

Tento útok nie je ojedinelý. V júli roku 2018 brutálne zabili otca Alexandra Soba vo farnosti Bomaka. V októbri toho istého roku bol zavraždený Gerard Anjiangwe, seminarista z arcidiecézy Bamenda. V krajine prebieha od roku 2016 separatistická vojna, v ktorej dva anglicky hovoriace regióny krajiny bojujú o odtrhnutie a vytvorenie nového štátu, ktorý nazývajú Ambazonia. Armáda bola proti Amba-Boys, ako sa militanti nazývajú, krutá: pálila a ničila všetko, čo jej stálo v ceste, vrátane mnohých nehnuteľností vo vlastníctve cirkvi a iných materiálnych statkov.

Cirkev zločiny odsúdila a podporovala dialóg medzi vládou a Amba-Boys. Za to však bola obvinená z podpory nepriateľa, čo viedlo k odvetným útokom. „Od začiatku tejto krízy v roku 2016 až dodnes ľudia strašne trpia a Boží muži a ženy sú ľahkým terčom únoscov, mučiteľov a bezohľadných ozbrojencov. Vlna prenasledovania proti cirkevnej hierarchii je teraz novou hrou tohto ‚boja‘ a misionári, ktorí odovzdali svoje životy, aby pracovali pre ľudí, dostávajú najrôznejšie výhražné správy,“ opisujú biskupi.

Za posledných päť rokov ACN podporila 24 projektov v diecéze Mamfe (329 000 eur) vrátane jednoročného programu vzdelávania za mier. Cieľom tohto programu je podporovať kultúru mieru a nenásilia. Podľa oficiálnych údajov bolo v konflikte od roku 2016 zabitých už najmenej 4 000 ľudí, viac ako 700 000 bolo vysídlených. Približne 70 000 našlo útočisko v Nigérii. „Spoločne môžeme prinášať veriacim Kamerunu nádej. Podporujeme ich v mierotvorných aktivitách, vzdelávaní, stojíme pri miestnej Cirkvi, aby obstála nenávistné útoky,“ dodáva ACN.

Zdroj: ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi( TK KBS, acn, ml; pz ) 20220923021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]