[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Obnovený "Sirotár" v piatok osvetlia v jeho pôvodnej barokovej podobe 
P:3, 21. 09. 2022 20:27, DOM

Žilina 21. septembra (TK KBS) Žilinský "Sirotár", ako miestni nazývajú Kostol sv. Obrátenia sv. Pavla apoštola s kláštorom, bude svedkom nevšednej slávnosti. Ide o oficiálne rozsvietenie tejto pôvodnej barokovej stavby. Slávnosť bude v piatok 23. septembra o 21:21. V programe je slávnostné rozsvietenie, hudobné vystúpenia a príhovory. 

Zilina, sirotar, rozsvietenie, plagat

Kostol Obrátenia sv. Pavla apoštola spolu s kláštorom bol pôvodne rezidenciou rádu jezuitov. Žilinčania ho nazývajú aj Sirotársky kostol alebo Sirotár. Stavby boli postavené v rokoch 1743 – 1754 jezuitským rádom, ktorý začal pôsobiť v Žiline tesne po polovici 17. storočia. Po zrušení rádu jezuitov v roku 1773 kostol prešiel pod správu Katolíckej cirkvi. Budova kláštora bola predaná a následne vystriedala dvoch svetských majiteľov. Obidve stavby počas ich viac ako 250-ročnej existencie prešli viacerými úpravami a zmenami.

Prvou výraznou zmenou na objektoch bola prestavba kláštora na sirotinec v rokoch 1831 – 1833. Financoval ju nitriansky biskup Jozef Wurum, ktorý budovu kláštora znovu odkúpil pre Nitrianske biskupstvo. Nadstavil ju o jedno poschodie. Pri nadstavbe došlo k čiastočnej zmene tvaroslovia architektonických detailov a farebnosti fasády kláštora oproti pôvodnému barokovému vzhľadu.  Premena pôvodného účelu budovy vyplynula z potreby záchrany množstva detí – sirôt po veľkej epidémii cholery v Uhorsku v roku 1831.

Druhou výraznou zmenou, ktorá ovplyvnila taktiež vzhľad kostola, bol ničivý požiar v celom centre Žiliny v roku 1886. Pôvodné cibuľové tvary striech veží zhoreli. Boli nahradené novými strechami ihlanovitého tvaru, ako ich poznáme dnes. Dlhé štyridsaťročné obdobie náboženskej neslobody, ako aj minimálna údržba kostola počas tohto obdobia sa najvýraznejšie prejavili na jeho veľmi zlom technickom stave. Od roku 1990 spravuje tieto objekty Rád menších bratov kapucínov na Slovensku. 

Pred dvomi rokmi získali finančný príspevok z Ministerstva kultúry SR vo výške 877 700 eur, ktorému predchádzalo obdobie výskumu a príprav. Pred rokom začali kapucíni vďaka príspevku a darom veriacich i sponzorov s komplexnou obnovou. „Zreštaurovali sa čelné fasády kostola a kláštora, fasády vnútorného bloku kláštora (tzv. Rajského dvora) a vytvoril nový interiér. Zároveň sa v celom komplexe vymenili okná a ďalšie práce. Do konca roka plánujeme aj ďalšie práce, v budúcnosti chceme vytvoriť napríklad galériu," hovorí TK KBS Tomáš Fusko, ktorý je poverený koordinátor reštaurovania. 

„Počas obnovy sa pod záštitou mesta Žilina a v spolupráci so Žilinskou univerzitou vytvoril a zrealizoval projekt novej iluminácie čelnej fasády kostola. Znamená to, že staré osvetlenie bolo demontované a na priľahlej čelnej fasáde kláštora bola iluminácia nainštalovaná ako nový prvok, ktorý tam pred obnovou nebol. Tiež bolo realizované nové osvetlenie. Cieľom slávnostného rozsvietenia je oficiálne uviesť do plnej krásy nové a obnovené osvetlenie a osvetlené objekty ukázať v ich pôvodnej barokovej podobe. A tým ukázať dominantu v najhistorickejšom jadre Žiliny," dodal kapucín Tomáš Fusko.



( TK KBS, tfu; ml ) 20220921032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]