[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 05. 10. 2023   Meniny má Viera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Krajewski pokračuje do Charkova, prináša útechu a požehnanie pápeža
P:3, 19. 09. 2022 18:00, ZAH

Ukrajina 19. septembra (RV) Pápežský vyslanec s charitatívnou misiou kardinál Krajewski sa počas návštevy Ukrajiny ocitol v oblasti streľby a musel sa urýchlene uchýliť do protileteckého krytu. Po dramatickom dni ďalej pokračuje v prinášaní potravín a ružencov požehnaných Svätým Otcom, aby sa nikto necítil ponechaný napospas tejto „absurdnej vojne“.

Kardinál Konrad Krajewski je na čele novozriadeného Dikastéria pre charitatívnu službu a začal desiaty rok svojej služby pápežského almužníka. Pápež František ho k Ukrajincom vyslal už po štvrtýkrát, tentokrát do južnej a východnej časti. Cez Odesu sa počas uplynulého týždňa dostal do oblasti Záporožia a v pláne má dosiahnuť Charkov.

Cieľom cesty je vyjadriť ľuďom trpiacim vojnou blízkosť Svätého Otca a odovzdať im duchovnú i materiálnu pomoc. Ako oficiálne informoval Vatikán, úlohou pápežského vyslanca je „navštíviť a podporiť rozličné komunity veriacich, kňazov a rehoľníkov, ako aj ich biskupov, ktorí už viac než 200 dní zostávajú na miestach svojej služby i napriek vojnovým nebezpečenstvám. Ide o tichú a evanjeliovú cestu, byť s ľuďmi, ktorí trpia, modliť sa a utešovať každého z nich, ukazujúc svojou prítomnosťou, že nie sú sami“.

V sobotu 17. septembra sa kardinál Krajewski na diaľku podelil pre Vatican News z oblasti Záporožia: „Dnes je výnimočný deň, pretože je to deväť rokov, čo ma Svätý Otec vymenoval za almužníka a bol som vysvätený za biskupa“. V mikrobuse naloženom potravinami, spoločne s dvoma biskupmi, jedným katolíckym a jedným protestantským, a v sprievode vojaka, prechádzal oblasťou, kam už „okrem vojakov už nikto nevstúpi“. Práve tam sú však ľudia v najväčšej núdzi a čakajú na priateľskú ruku, pomoc a jedlo.

Podarilo sa im stretnúť sa s ľuďmi a vyložili im zásoby, avšak na druhej z plánovaných etáp sa náhle ocitli v oblasti streľby a boli nútení urýchlene sa uchýliť do bezpečia: „Prvýkrát v živote som nevedel, kam mám utekať... pretože nestačí bežať, musíte vedieť kam,“ hovorí poľský kardinál, ktorý bol predtým ceremoniárom pápeža v Bazilike sv. Petra.

Nakoniec všetko dobre dopadlo, aj pomoc sa podarilo odovzdať. Ružence požehnané pápežom si miestni ľudia okamžite zavesili na krk, hovorí kardinál Krajewski. Deň výročia svojej biskupskej vysviacky tak prežil v dotyku s vojnou, ktorá, ako hovorí, je „bez zľutovania“. Pri predchádzajúcej misii na Ukrajine počas Veľkého týždňa sa vyjadril, že „chýbajú slzy a slová“. Teraz opakovane vyzýva ľudí k modlitbe slovami: „Ježišu, dôverujem ti!“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220919045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]