[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jubilujúce Pápežské slovenské kolégium v Ríme navštívil biskup Larry Kulick z USA
P:3, 19. 09. 2022 12:47, ZAH

Rím 19. septembra (RV) Na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie vo štvrtok 15. septembra oslávilo Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme 25. výročie svojho založenia. Hlavným celebrantom pri oltári bol hosť z USA, greensburský biskup Mons. Larry Kulick, ktorý sa s hrdosťou hlási k slovenským koreňom. Na slávnosti bol prítomný aj slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky.

Kolégium slúži už 25 rokov ako komunita pre kňazov zo slovenských diecéz počas ich vyšších štúdií na rímskych univerzitách. História samotného Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda však siaha do hlbšej minulosti. Dátum 15. september je zároveň výročím posviacky tamojšieho kostola sv. Cyrila a Metoda, ktorú vykonal v roku 1963 francúzsky kardinál Eugène Tisserant, priateľ a dobrodinec Slovákov, od ktorého smrti v tomto roku uplynulo polstoročie.

Národný sviatok Sedembolestnej a početné výročia si vo štvrtok večer pripomenuli v kostole kolégia slávnostnou svätou omšou, ktorej predsedal Mons. Larry Kulick, ktorý sa pred dvoma rokmi stal biskupom diecézy Greensburg v štáte Pennsylvánia. Koncelebrovali nitriansky pomocný biskup Peter Beňo, rektor kolégia Pavol Zvara, vicerektor Viliam Zemančík a pracovník vatikánskeho štátneho sekretariátu Mons. Jozef Krištof.

Ako podotkol v úvode svätej omše rektor Pavol Zvara, za tieto všetky dary nebeskej Prozreteľnosti nám neustále treba vzdávať vďaky. V homílii, ktorú predniesol Mons. Kulick v angličtine s prekladom vicerektora Viliama Zemančíka, zaznelo jeho svedectvo o živote amerických Slovákov, najmä však o ich živote viery. Biskup Kulick zdôraznil, že to, čo udržalo slovenskú komunitu pri existencii boli tri veci: hlboká viera v Pána Boha, čestná a usilovná práca a zdravá rodina začlenená do komunity farnosti.

Podľa jeho svedectva sa v dobe, keď bol svet rozdelený železnou oponou, temer vo všetkých slovenských farnostiach v USA po svätej omši modlili trikrát Otčenáš, Zdravas’ Mária a Sláva Otcu a zaspievali hymnickú pieseň, aby bolo Slovensko oslobodené a jeho obyvatelia mohli žiť slobodným životom, tak ako iné vyspelé národy. Ako podotkol biskup Kulick, americkí Slováci, hoci neraz zápasili s biedou a vážnymi životnými prekážkami, nevzdali sa viery v Boha a utiekali sa vždy pod ochranu Sedembolestnej Matky, lebo ona prežila s Kristom všetko a videla ho napokon osláveného.

Mons. Larry Kulick je aj dlhoročným členom Konferencie slovenského kléru v USA a Kanade, ktorá slovenským kňazom poskytuje študijné štipendiá. Práve 20. septembra 2022 sa v Youngstowne (Ohio) uskutoční pravidelne zasadnutie Konferencie, na ktorom bude prítomný aj rektor kolégia dr. Pavol Zvara a vicerektor Viliam Zemančík.

Svedectvo Mons. Larryho Kulicka

 

Biskupi Peter Beňo a Larry Kulick sú momentálne v Ríme na formačnom kurze pre nových biskupov. V najbližší pondelok ich prijme na audiencii Svätý Otec. Obaja spomenutí biskupi na druhý deň po slávnosti Sedembolestnej navštívili v Ríme aj Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu.

Mons. Larry Kulick sa pre Vatikánsky rozhlas podelil so svojimi pocitmi pri návšteve slovenskej pôdy v Ríme týmito slovami:

„Moji starí rodičia prišli do Ameriky z Kysúc, z Novej Bystrice. Je to pre mňa veľká radosť byť tu v Ríme na kurze pre biskupov a vidieť tú univerzalitu Cirkvi... A vo štvrtok to bola pre mňa veľká česť môcť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie navštíviť Kolégium sv. Cyrila a Metoda.

Vyrastal som v Amerike v slovenskej farnosti, založenej slovenskými prisťahovalcami a z mladosti pripisujem veľký podiel na mojom povolaní ku kňazstvu viere slovenských ľudí, kultúre, ktorú si udržiavali spolu so silnými rodinnými vzťahmi v slovenskej komunite. A skutočne ma to veľa naučilo o mojej viere, ale aj o praktizovaní viery a jej žití.

Nosím si v pamäti, ako sme sa my v Amerike denne modlili za ľudí na Slovensku v dobe komunizmu. Je to úžasné, že sme sa každoročne modlili za Ústav sv. Cyrila a Metoda a prispievali sme na výročnú zbierku na jeho podporu. A včera večer v Kolégiu som sa s nimi podelil, že som tam po prvý raz a povedal som, čo som prežíval vo chvíli, keď som vkročil a zbadal som mozaiku sv. Cyrila a Metoda za oltárom. Ako mladý chlapec som si roky uchovával obrázok s modlitbou za slovenský národ, na ktorom bol ten obraz sv. Cyrila a Metoda práve z tejto kaplnky. Bolo to úžasné prepojenie.

Bola to veľká milosť, nikdy som netušil, že raz budem v Ríme na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, ku ktorej sme sa tak často modlievali. A že v kaplnke sv. Cyrila a Metoda budem koncelebrovať svätú omšu.“     

Larry Kulick bol za biskupa diecézy Greensburg menovaný Svätým Otcom Františkom 18. decembra 2020 a biskupskú konsekráciu prijal 11. februára 2021. Keďže v tom roku sa formačný kurz pre nových biskupov v Ríme z dôvodu pandémie nekonal, prišiel biskup Kulick do Ríma až v tomto roku.

Kurz pre nových biskupov ako skúsenosť univerzality a bratstva

 

Účasť nových biskupov na formačnom kurze dosahuje tento rok rekordné počty. Na súčasnom turnuse od 12. do 19. septembra je takmer 190 biskupov. V uplynulom týždni absolvovalo prvý turnus ďalších 150 biskupov, vymenovaných v období posledných štyroch rokov. Zo Slovenska sa na prvom turnuse zúčastnili spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš a vladyka Marián Andrej Pacák z rehole redemptoristov.

O formačnom kurze pre nových biskupov sa Mons. Peter Beňo sa stručne podelil týmito slovami:

„Pre mňa je to veľký zážitok predovšetkým univerzality Cirkvi. Stretli sme sa tam biskupi naozaj z celého sveta. Na naše podmienky je program dosť náročný, prednášky dopoludnia a popoludní. Čo sa týka tematických celkov, zamýšľali sme sa nad synodalitou Cirkvi, o ktorej sa dnes veľmi hovorí. Takisto sme sa zamýšľali nad niektorými právnymi aspektami biskupskej služby. Hovorilo sa tam o službe biskupa v pastorácii rodín, manželstiev a mnohé iné témy.“

Mons. Larry Kulick rovnako zdôraznil príležitosť zakúsiť univerzálny rozmer Cirkvi, pričom ďalej dodáva:

„Bola to vynikajúca príležitosť. A čo ma oslovuje na prvom mieste, je bratstvo medzi biskupmi. A to nám, myslím si že všetkým, dáva silný pocit opory, že sme v tejto službe spoločne. Tiež sme mali kvalitné prezentácie z rozličných dikastérií a príležitosti na diskusie v malých skupinách.

Sú tu podobnosti v potrebách Božieho ľudu na rôznych miestach sveta, výzvy, ktorým Cirkev čelí, a tak máme nielen veľa rozdielnosti a unikátností, ale veľmi ma to utvrdzuje v tom, že máme aj veľa podobného v úrade biskupa a môžeme si navzájom pomáhať, keďže nám sú spoločné mnohé potreby, na ktoré Cirkev odpovedá. A môžeme si pomáhať nielen morálnou podporou, ale aj delením sa s dobrými skúsenosťami, ako veci robíme v jednotlivých diecézach.“

Slovenské výročia v Ríme späté s dátumom 15. septembra

 

Širší kontext a podrobnosti ohľadom početných výročí, ktoré sa spájajú s dátumom 15. septembra a boli predmetom štvrtkovej slávnosti na pôde Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda priblížil pre Vatikánsky rozhlas rektor Pavol Zvara:

„Pri večernej svätej omši, ktorej predsedal Mons. Kulick a viedol ju v slovenčine, si obyvatelia slovenského cyrilometodského domu pripomenuli viaceré významné udalosti spojené so sviatkom Panny Márie Sedembolestnej. Na prvom mieste to bolo 59. výročie posviacky Kostola sv. Cyrila a Metoda, ktorý je súčasťou pápežského kolégia a ústavu a ktorý je zároveň prvým kostolom zasväteným sv. Cyrilovi a Metodovi na území Mesta Rím.

Posviacku kostola za veľkého množstva slovenských dobrodincov z celého slobodného sveta vykonal dňa 15. septembra 1963 kardinál Eugène Tisserant. V ten deň bola slávnostne požehnaná a otvorená aj budova Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda, ktorý tak od svojho vzniku 8. januára 1961 konečne nadobudol dôstojné priestory pre svoju činnosť.

Druhým významným výročím bolo 43. výročie biskupskej vysviacky Mons. Jozefa Tomka. Vysviacka sa uskutočnila 15. septembra 1979 v Sixtínskej kaplnke za účasti veľkého zástupu slovenských veriacich zo slobodného sveta. Svätiteľmi budúceho kardinála Tomka boli pápež Ján Pavol II., Mons. Andrej Gregor Grutka, biskup z Gary v USA a Mons. Eduardo Martínez Somalo, vtedajší substitút Štátneho sekretariátu. Kardinál Tomko bol jedným zo zakladateľov slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda a významným činiteľom medzi zahraničnými Slovákmi. Jeho vysviacka na biskupa a jeho činnosť v Rímskej kúrii bola významným posilnením pre slovenskú komunitu rozptýlenú po celom svete.

 

Treťou významnou udalosťou, ktorú si v ten istý deň pripomíname, bolo zriadenie Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v priestoroch Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Na žiadosť slovenských biskupov, vedených v tom čase Mons. Rudolfom Balážom, predsedom Konferencie biskupov Slovenska, zriadil dňa 15. septembra 1997 pápež sv. Ján Pavol II. slovenské pápežské kolégium. Prvým rektorom kolégia sa stal Mons. Štefan Vrablec, ktorý zároveň zostal rektorom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.

Zriadením kolégia sa zastrešil a zoficiálnil pobyt a starostlivosť o slovenských kňazov, ktorí prichádzali na štúdium do Ríma. Táto činnosť prebiehala v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda už skôr, ale zriadením kolégia nadobudla inštitucionálny charakter a postavila tuto činnosť na úroveň pápežských fomačných a vzdelávacích inštitúcii. Následne 16. marca 1998 bol aj samotný ústav povýšený na pápežský a tak v Ríme boli ustanovené dve slovenské inštitúcie pápežského práva.

Za dvadsaťpäť rokov existencie kolégia prešlo jeho bránami desiatky slovenských kňazov, ktorí sa po skončení postgraduálnych štúdií v Ríme vrátili na Slovensko. Niektorí z nich pracujú aj pre zahraničné komunity. V tomto akademickom roku bude v kolégiu bývať 13 slovenských kňazov.“

 

 ( TK KBS, jb, pz, bd, mo; rp ) 20220919042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]