[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V predpremiére premietli nový dokumentárny film o biskupovi Buzalkovi
P:3, 19. 09. 2022 09:25, DOM

Svätý Anton 19. septembra (TK KBS) V Kultúrnom dome vo Svätom Antone sa konala v piatok 16. septembra 2022 predpremiéra dokumentárneho filmu Biskup Michal Buzalka. Dokument vznikol v koprodukcii TV LUX a RTVS.

Michal Buzalka prežil ako kňaz v období dejinných udalostí búrlivé časy maďarizácie a Prvej svetovej vojny. Ako biskup časy Druhej svetovej vojny. Počas komunizmu bol prenasledovaný a väznený. Od roku 2002 prebieha s týmto rodákom „zo Štiavnicka“ proces blahorečenia. Jeho biskupským heslom bolo Cez kríž ku svetlu. Kríž, cez ktorý sa k nám prihovára Ježiš. V biskupskom erbe mal Štiavnickú kalváriu, ľaliu a slovenský kríž.

Film je dielom scenáristu a režiséra Mareka Poláčeka. Dielo natočil v dejinných súvislostiach udalostí života biskupa Buzalku. Tvoria ho výpovede historikov zo Slovenska, Talianska, Česka, Francúzska. Doplnenými je dobovými fotografiami a svedectvami ľudí ako kardinál Jozef Tomko či z rodiny biskupa. Na biskupa spomína Anna Koreňová, Mária Montilová Buzalková a ďalší. Filmom sprevádza postulátor blahorečenia a autor projektu Peter Slepčan.

Na záver premietania tvorcovia diskutovali s divákmi. Na pódiu vystúpili postulátor Slepčan, režisér Poláček, farár Michal Baláž a starosta obce Svätý Anton Martin Kminiak, ktorý poďakoval tvorcom za zaujímavé spracovanie témy a divákom za pozornosť. Dokumentárny film Biskup Michal Buzalka bude mať blízkej dobe premiéru v RTVS.

Kto bol Michal Buzalka? 

Michal Buzalka sa narodil v roku 1885 vo Svätom Antone (18. 9. 1885) rodičom Anne a Jurajovi Buzalkovcom. Vyrastal v obci a práve v týchto dňoch si pripomíname výročie jeho narodenia. Študoval aj na Gymnáziu v Banskej Štiavnici. Teológiu vyštudoval vo Viedni, kde bol aj vysvätený za kňaza.

Ako kňaz pôsobil v Banskej Štiavnici, v nemocnici v Budapešti, v Skýcove, vo Vajnoroch a Zavare. Ako rektor Kňazského seminára v Trnave a neskôr v Bratislave vychoval výraznú generáciu slovenských kňazov. V roku 1938 ho pápež Pius XI. vymenoval za svätiaceho biskupa Trnavskej Apoštolskej administratúry.

V rokoch 1939 – 1945 zastával funkciu predsedu Katolíckej akcie a Združenia katolíckej mládeže. V roku 1940 obnovil vydávanie úspešného týždenníka Katolícke noviny. V rokoch 1940-1945 z poverenia pápeža Pia XII. vykonával funkciu vikára slovenskej armády. V tom čase udržiaval úzky kontakt s Giuseppe Burziom, vatikánskym diplomatickým zástupcom na Slovensku. Aktívne spolupracoval na záchrane slovenských Židov.

Po skončení II. svetovej vojny bol štyri mesiace väznený. V roku 1951 bol v zinscenovanom súdnom procese spolu s biskupmi Jánom Vojtaššákom a Pavlom Petrom Gojdičom odsúdený na doživotie. Po šiestich rokoch väzenia prežil zvyšok života v internácii v Čechách. Proces jeho blahorečenia bol otvorený v roku 2002 a stále prebieha.

TK KBS informoval Andrej Palovič( TK KBS, apa; ml ) 20220919022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]