[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská arcidiecéza zverejnila dokument o prípravach návštevy pápeža
P:3, 14. 09. 2022 20:55, DOM

Bratislava 14. septembra (TK KBS) Rok po pastoračnej ceste pápeža Františka na Slovensku Bratislavská arcidiecéza zverejnila krátkometrážny dokument, ktorý mapuje prípravy návštevy na území  arcidiecézy. Stovky záberov, ktoré doteraz nikto nevidel, sledujú kroky Svätého Otca po prílete na Letisku M. R. Štefánika, v Katedrále sv. Martina, u sestier Matky Terezy v Petržalke a v Šaštíne.

So sprievodným slovom sa divákom prihovárajú hlavný koordinátor návštevy za arcidiecézu Tibor Hajdu a P. Ondrej Kentoš OSPPE, rektor Národnej svätyne Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne, ktorá je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne v správe rehole Pavlínov. V dokumente - medzi zábermi - opisujú prípravy a úlohy, ktoré im zverili.

Pápež František pricestoval na Slovensko 12. septembra 2021. Nocoval na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave. V rámci Bratislavskej arcidiecézy bola jeho návšteva spojená s príletom a odletom na letisku, programom v katedrále i nunciatúre a v centre Betlehem v Bratislave - Petržalke a so záverečnou svätou omšou v Šaštíne - Strážach.

Riaditeľ Arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Hajdu je „veľmi vďačný" za návštevu pápeža Františka. Jej ovocie sa podľa jeho slov ukáže neskôr, pretože bolo „zasiate niečo, čo je veľmi krásne". Ocenil, že Svätý Otec sa obracal na biskupov a kňazov, aby sa nebáli formovať ľudí zodpovednosti a k slobode. „Aký je krásny dar to, keď človek sám nájde svoje miesto v Cirkvi," dodal.

P. Kentoš pripomenul homíliu pápeža, ktorú predniesol v Prešove. Povedal tam, že „kríž je knihou, ktorú treba otvárať a čítať v nej." Svätý Otec celú svoju službu a svoj apoštolát berie ako knihu, ktorú treba otvárať. A máme v nej hľadať miesta, ktoré ešte "nemáme", povedal. On „skutočne ukazuje, ktoré rôzne oblasti svojho a celosvetového života otvára a vyťahuje a ukazuje, čo by sa mohlo ešte zmeniť.‘

Ocenil o dar pápeža, ktorý svätyni v Šaštíne daroval zlatú ružu. Je to exkluzívny dar najvyšších pontifikov. Objekt je vyrobený zo striebra a pozostáva z podstavca, nad ktorým je umiestnená strieborná váza s pápežským erbom, z ktorého odchádzajú vetvy so štyrmi ružami a listami. V Šaštíne ju chcú vystaviť pri hlavnom oltári, aby pútnici videli „hmatateľnú pečať Svätého Otca," dodal P. Kentoš.

„Ďakujem vám za toto svedectvo. A prosím vás, zostaňte na ceste, stále, Nezastavte sa!" prihovára sa v závere dokumentu pápež František. Za vznikom dokumentu Útržky z príprav návštevy Svätého Otca na Slovensku v Bratislavskej arcidiecéze 2021 stojí mediálny tím Bratislavskej arcidiecézy. Producentom bol Vladimír Krištín, kameru a strih Miňo Debnár, Marcel Meluš a Robo Végh. Zábery pochádzajú z PS:Events, Vatican News, TV LUX a YouTube. Dokument je pre verejnosť dostupný na YouTube a má dĺžku okolo 14 minút.( TK KBS, ba, vkr; ml ) 20220914044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]