[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Šaštíne sa začína program Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii
P:3, 14. 09. 2022 10:00, DOM

Bratislava/Šaštín 14. septembra (TK KBS) V Šaštíne - Strážach začína program Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii. Osobitne si na ňom tento rok pripomenú prvé výročie návštevy pápeža Františka, ktorý zavítal do Šaštína 15. septembra 2021. Trojdňový program začína dnes o 17:30 mariánskou hodinkou a svätou omšou o 18:30, ktorú bude v bazilike celebrovať bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Po nej bude nasledovať program s názvom Modlitba za Slovensko, ktorý zostavil divadelný režisér Kamil Žiška, Cesta svetla a adorácia s individuálnym požehnaním.

Plagát, program, mapa areálu a ďalšie informácie (kliknite TU)

„Milí priatelia, bratia a sestry v Kristovi, milí mariánski ctitelia, s osobitnou radosťou vás všetkým pozývam na národnú mariánsku púť do Baziliky Sedembolestnej Panny Márie, našej nebeskej patrónky, v Šaštíne - Strážach, ktorá sa uskutoční 15. septembra 2022. V myšlienkach sa vraciame k nášmu minuloročnému stretnutiu a púti v Šaštíne pri príležitosti slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, keď hlavným pútnikom bol Svätý Otec František, ktorý nás viedol svojimi krokmi, svojou prítomnosťou a svojimi slovami svedectva viery a mariánskej úcty,“ pozýva bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. „V tomto roku nadviažeme na duchovne podnety z minuloročnej návštevy Svätého Otca Františka, preto naše duchovné stretnutie pri Sedembolestnej chceme viesť v zmysle hlavnej myšlienky: So Sedembolestnou a svätým Jozefom na ceste za Ježišom,“ uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska.

Ďalší program pokračuje vo štvrtok 15. septembra a vyrcholí v piatok 16. septembra. Na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, bude hlavnej svätej omši 15. septembra 2022 o 10:00 predsedať nitriansky biskup Viliam Judák, ktorý sa prihovorí aj v homílii. „Prežívame mimoriadne náročné obdobie, pociťujeme to v celej spoločnosti, v našich rodinách i v našom osobnom živote. Duchovné spoločenstvo pútnikov v Šaštíne je každý rok jedinečným miestom, kde sa vieme na príhovor Sedembolestnej jednoduchšie otvoriť a prijať Božie podnety do nášho svedomia. Využime túto vynikajúcu príležitosti, putujme do národnej svätyne v Šaštíne, stretnime sa tam spoločne aj tento rok na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie. Teším sa na Vašu prítomnosť.  Nech vás a vašich blízkych na príhovor Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska chráni a posilňuje náš vzkriesený Pán,“ dodal arcibiskup Zvolenský.

 

Sastin, plagat, 2022, narodna put

Slováci už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Božej Matke Sedembolestnej. Prvé chrámy zasvätené práve Panne Márii sa začali objavovať na našom území po roku 1250, po odchode Tatárov. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov.

Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte tisíce pútnikov. Tento rok uplynulo 27 rokov od návštevy sv. Jána Pavla II. v Šaštíne (1995). V septembri minulého roka tam zavítal súčasný Petrov nástupca - Svätý Otec František. Bližšie informácie o svätyni je možné nájsť na stránke www.bazilika.sk.( TK KBS, ml; pz ) 20220914026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]