[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko bude v roku 2024 hostiť stretnutie nepočujúcich katolíkov Európy
P:3, 14. 09. 2022 09:25, DOM

Bratislava 13. septembra (TK KBS) Slovensko bude v roku 2024 hostiť V. stretnutie nepočujúcich katolíkov Európy. Rozhodli o tom zástupcovia z 13 európskych štátov, ktorí sa zišli začiatkom septembra v nemeckom meste Aachen na v poradí IV. stretnutí nepočujúcich katolíkov Európy (Deaf Catholics of Europe - DCE), informoval slovenský zástupca P. Silvester Michal Poliak OFM.

Na stretnutie prišlo 35 zástupcov nepočujúcich katolíkov - z Portugalska, Španielska, Francúzska, Írska, Belgicka, Holandska, Nemecka, Českej republiky, Slovenska, Poľska, Ukrajin, Maďarska a  Talianska. Celkové zhromaždenie bolo okrem laikov obohatené aj o prítomnosť dvoch nepočujúci diakonov a jednej nepočujúcej rehoľnej sestry.

Cieľom tohto stretnutia bolo opätovné bratské stretnutie sa pri stole Pánovho slova a eucharistického chleba, ako aj reflektovanie doterajších aktivít pastorácie nepočujúcich v uplynulom čase poznačenom pandémiou. Na spoločnej práci v skupinách sa hľadali východiská pre zlepšovanie aktívnej integrácie nepočujúcich do pastoračného procesu, tak na miestnej ako aj diecéznej úrovni.

V tejto súvislosti sa opätovne vyzdvihla nevyhnutná potreba odovzdávania živej viery v rodinách a školách, ako aj snaha o vytváranie náležitých podmienok pre výučbu posunkového jazyka bohoslovcov, kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky, ktorí majú záujem sa pastoračne venovať nepočujúcim.

Okrem toho sa zhromaždení nepočujúci zamýšľali, ako napomôcť zlepšiť podmienky vzdelávania a formácie pre tých nepočujúcich, ktorých Boh volá ku kňazskému či rehoľnému životu.

Medzi priority nasledujúceho obdobia bolo stanovené skvalitnenie pastoračného vedenia rodín, podpora vzdelávania a formovania kňazov pre nepočujúcich, ako aj zlepšenie technického zabezpečenia prekladov Biblie do posunkového jazyka v jednotlivých štátoch Európy.

Záver stretnutia sa niesol v znamení volieb. Za členov rady DCE boli opätovne zvolení a potvrdení doterajší siedmi členovia (zo Španielska, Francúzka, Nemecka, Talianska, Českej republiky a Slovenska). Zo Slovenska bol do rady zvolený P. Silvester Michal Poliak OFM a a nepočujúca Dana Laffersová. ( TK KBS, spo, ml; pz ) 20220914024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]