[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny: Vzdať honor Márii má pre nás nenahraditeľný význam
P:3, 14. 09. 2022 09:05, DOM

Bratislava 14. septembra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (37/2022). Najnovšie zaostrujú na duchovné materstvo a na to, ako ho prežívajú rehoľné sestry. Hoci nie sú biologickými matkami, sú duchovnými mamami mnohých z nás. Rehoľné sestry nás sprevádzajú, modlia sa za nás, sú našimi priateľkami, vzormi. Niektoré sa podelili o to, ako vnímajú duchovné materstvo a čo pre ne znamená byť mamou desiatok detí.

Pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie sa rozprávajú s historikom Róbertom Letzom o mariánskej úcte na našom území. Slovenskí katolíci mali vždy v úcte Božiu Matku. Napriek viacerým snahám sa mariánsky kult nepodarilo odstrániť. Prežil reformáciu i komunizmus.

Približujú sedem bolestí Panny Márie. Slováci si oficiálne uctievajú Sedembolestnú Pannu Máriu ako patrónku Slovenska takmer sto rokov. Jej život je pretkaný viacerými bolestnými udalosťami. Číslo sedem symbolizuje v Biblii plnosť.

Pútnikov do Šaštína pozývajú zastaviť sa na krátku modlitbu pri Kaplnke Magdalénka. Pred Šaštínom stojí Kaplnka svätej Márie Magdalény. Domáci ju nazývajú Magdalénka. Je to prvé miesto, odkiaľ pri pešej púti do Šaštína od Malých Karpát vidieť šaštínsku baziliku.

Vysvetľujú, prečo je nebeská Matka našou najvyššou záštitou pred Bohom a oporou človeka v akejkoľvek životnej situácii. Vzdať honor Panne Márii má pre nás nenahraditeľný význam. Potvrdil nám to i pápež František, ktorého vlaňajšia apoštolská návšteva Slovenska sa niesla v znamení motta: S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom. Jej však nepatrí poklona, ktorá patrí jedine Bohu. Jej patrí najväčšia úcta, ktorá patrí stvoreniam.

Prinášajú aj rozhovor s historičkou umenia Zuzanou Dzurňákovou o Michelangelovej Piete. Na svete je len zopár výtvarných diel, ktoré identifikuje každý a okamžite. Takto neomylne vieme povedať autora i názov diela pri pohľade na súsošie Matky s mŕtvym Synom v náručí. Michelangelova Pieta patrí ku geniálnym a dodnes neprekonaným dielam.

Predstavujú novú unikátnu knižnú publikáciu, ktorá vo fotografiách mapuje minuloročnú návštevu pápeža Františka na Slovensku. Rok po návšteve Svätého Otca pripravil Spolok svätého Vojtecha komplexnú publikáciu Pápež František na Slovensku. Reportážne fotografie štyridsiatich domácich a zahraničných fotografov, príhovory, svedectvá a zaujímavosti pripomínajú prípravy, priebeh apoštolskej cesty i jej dozvuky.

Približujú aj prácu provinciálnej radkyne Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul sestry Karitas Grobarčíkovej, ktorá sa ako koordinátorka Združenia mariánskej mládeže zameriava na prácu s mladými.

Predstavujú dejiny úcty k Panne Márii Suyapskej v Hondurase. Veriaci tam práve prežívajú jubilejný rok od objavenia milostivej sošky Panny Márie Suyapskej, patrónky Hondurasu. K oslavám sa pridávajú i slovenskí vincentíni, ktorí už vyše desať rokov pôsobia v dedinke Sangrelaya a jej okolí, vo farnosti svätých Petra a Pavla. Sláva to je pre celý Honduras naozaj veľká, pretože okrem modlitieb a pobožností po celej krajine putuje aj milostivá socha Panny Márie Suyapskej.

V seriáli Literárne dobrodružstvá si môžete prečítať úryvok z diela Marka Twaina Huckleberry Finn.

Katolicke noviny, 37
TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20220914023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]