[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 14. 09. 2024   Meniny má Ľudomil, Ľudomila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky štátny sekretár Parolin: Vojna nikdy nie je nevyhnutnosťou
P:3, 12. 09. 2022 17:35, ZAH

Vatikán 12. septembra (RV) V predvečer pápežovej cesty do Kazachstanu vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin v rozhovore pre vatikánske médiá vyjadruje nádej, že Kongres svetových náboženstiev, na ktorom sa zúčastní aj pápež František, sa stane príležitosťou na stretnutie a dialóg. Prinášame rozhovor s kardinálom Pietrom Parolinom, ktorý pripravil Massimiliano Menichetti, zodpovedný vedúci Vatikánskeho rozhlasu.

- Aký je cieľ tejto návštevy?           

Svätý Otec František odcestuje do Kazachstanu, kde sa od 13. do 15. septembra na pozvanie prezidenta Kassyma-Jomarta Tokajeva zúčastní na 7. kongrese predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev. Na podujatí sa zúčastnia náboženskí predstavitelia z rôznych častí sveta. Kongres si od začiatku vzal za vzor Deň modlitieb za svetový mier, ktorý 24. januára 2002 zvolal pápež sv. Ján Pavol II. v Assisi, aby potvrdil pozitívny prínos rôznych náboženských tradícií k dialógu, harmónii a svornosti medzi národmi. Na to chce poukázať aj motto apoštolskej cesty – „Poslovia mieru a jednoty“ a takisto ako aj logo, ktoré predstavuje holubicu s olivovou ratolesťou. Nasmerovanie pápežovej návštevy je teda jasné. Taktiež chcem zdôrazniť, že návrh záverečného vyhlásenia kongresu sa osobitne odvoláva na dokument „O ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete“, ktorý podpísali pápež František a veľký imám Al-Azharu Ahmad al-Tayyib v Abú Zabí 4. februára 2019.

- Mier a jednota sú zdôraznené v motte cesty, mier je aj v centre práce kongresu, ale v srdci Európy vojna na Ukrajine neutícha a konflikty sú aj v mnohých iných krajinách sveta. Mnohí hovoria o nevyhnutnosti, naozaj neexistujú iné cesty?

Vojna nikdy nie je nevyhnutnou udalosťou. Korene má v srdci človeka, ktorý sa necháva viesť márnomyseľnosťou, nadutosťou, pýchou a chamtivosťou, ako hovorili cirkevní otcovia. Takéto srdce je zatvrdnuté, neschopné otvoriť sa druhým. Vojne sa dá predísť, ak sa urobí krok späť, odloží sa obviňovanie, vyhrážanie a príčiny vzájomnej nedôvery. Žiaľ, v súčasnosti sa na všetkých úrovniach znížila schopnosť počúvať a snaha pochopiť dôvody tých, ktorí zmýšľajú inak ako my. Preto dúfam, že kongres v Kazachstane sa stane príležitosťou na stretnutie a dialóg.  Parafrázujúc Pia XII. je dobré pripomenúť, že počestný úspech nie je nikdy vylúčený, ak sa diskutuje s dobrou vôľou a rešpektujúc práva toho druhého.

- Diplomatické vzťahy medzi Kazachstanom a Svätou stolicou trvajú už tridsať rokov. V akom stave sú tieto vzťahy?

Stav diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Kazašskou republikou by sa dal definovať dvomi slovami: časté a plodné. Stačí spomenúť, že Svätá stolica sa vždy aktívne zúčastňovala na všetkých ročníkoch kongresu a bola zastúpená delegáciou na vysokej úrovni na čele s kardinálom, a tentoraz to bude Svätý Otec. Kazachstan bol prvou stredoázijskou krajinou, ktorá v roku 1998 podpísala bilaterálnu dohodu so Svätou stolicou. Bol tiež prvou stredoázijskou krajinou, ktorú v septembri 2001 navštívil pápež sv. Ján Pavol II. Svätá stolica a Kazachstan pokračujú v spolupráci. 

Svedčí o tom aj skutočnosť, že počas nedávnej návštevy podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Mukhtara Tileuberdiho vo Vatikáne bolo podpísané Memorandum o porozumení (Memorandum of Understanding) medzi Univerzitným zdravotníckym centrom Kazachstanu a Detskou nemocnicou Bambino Gesù a tiež Memorandum o porozumení medzi Inštitútom orientálnych štúdií R. B. Suleimenova a Vatikánskou knižnicou a archívom. Tento rok si pripomíname 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov. Pri tejto príležitosti a v súvislosti s návštevou pápeža Františka sa očakáva podpísanie dodatočnej dohody o vydávaní víz a povolení na pobyt pre zahraničných misionárov pôsobiacich v Kazachstane.

- Počtom malá miestna Katolícka cirkev, ponorená do kontextu s 18 oficiálne registrovanými náboženstvami, hovorí o historickej návšteve. Pápež prináša nádej. Táto krajina bola krajinou mučeníctva a stále je hranicou, kde sa žije výzva spolužitia... Čo si tu možno zaželať?

Súčasťou pápežovej návštevy Kazachstanu sú aj momenty venované miestnej katolíckej komunite, ako napríklad slávenie svätej omše na námestí Expo a stretnutie s biskupmi, duchovnými, zasvätenými osobami, seminaristami a pastoračnými pracovníkmi, ktoré sa uskutoční v Katedrále Matky Božej ustavičnej pomoci v meste Nur-Sultan. Katolícka cirkev je vysoko cenená a v rámci mimoriadne pestrej nábožensko-kultúrnej panorámy predstavuje malú, ale významnú realitu. Pápežova prítomnosť a jeho slová ju určite povzbudia, aby sa obnovila vo viere, nádeji a láske, aby pokračovala vo svojom poslaní svedectva, berúc si príklad z mnohých svedkov minulosti, ako boli blahoslavený o. Władysław Bukowiński, blahoslavený o. Olexa Zaryckyj a blahoslavený biskup Nikita Budka, a aby tak spolu s ostatnými náboženskými skupinami prispievala k budovaniu jednotnej, harmonickej a mierumilovnej spoločnosti.



( TK KBS, RV bd, jb; ml ) 20220912036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]