[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 05. 10. 2023   Meniny má Viera      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Zákony prijaté počas vojny proti Židom otvorili dvere klamstvu
P:3, 09. 09. 2022 16:00, DOM

Bratislava 9. septembra (TK KBS) Za účasti najvyšších ústavných činiteľov sa dnes pri Pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave konala pietna spomienka. Konferenciu biskupov Slovenska zastupoval jej predseda Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý vystúpil aj s príhovorom. Príhovor prinášame v plnom znení.

-

Milí priatelia,

počas uplynulých týždňov médiá priniesli viaceré správy o tom ako ľudia uverili klamstvám.

Podvodníci sa s nimi pod falošnou identitou skontaktovali cez sociálne siete, získali si ich dôveru, a potom od nich vylákali veľké množstvo peňazí. Spoločným menovateľom týchto prípadov bolo, že keď ľudia raz uverili podvodu, stali sa ochotnejšími počúvať viac lož než pravdu. Uviazli v akejsi špirále, a dokonca ich nevedeli presvedčiť ani najbližší príbuzní, či priatelia.

Pravda o podvode a o chybe, ktorú spravili, bola pre nich taká nepríjemná, že sa radšej nechávali čoaz viac zaťahovať do klamstva - až ich to klamstvo nakoniec zruinovalo.

Tieto prípady sú len jedným príkladom toho, že sme ako ľudia stále zraniteľní lžou: a ak jej čo len pootvoríme dvere do nášho vnútra, ona ich dokáže po čase úplne vylomiť a pokrútiť celé naše zmýšľanie - dokonca až tak, že pred pravdou budeme radšej zatvárať oči.

Keď si dnes pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia, vnímame, že zákony prijaté v našej krajine počas II. svetovej vojny obmedzili základné práva Židov, a tým vlastne otvorili dvere klamstvu: klamstvu o tom, že niekoho možno pokladať za menejcenného.

Tento krok viedol k strašným, tragickým následkom. Smrť desiatok tisíc nevinných ľudí nesmie zostať zabudnutá a nič podobné sa už nikdy nesmie zopakovať!

Preto je potrebné aj v dnešný deň pozerať sa do očí pravde, hoci bolestnej a ťaživej, a nenechať si servírovať lož.

Nevieme zmeniť minulosť. Môžeme však veľa vykonať v prítomnosti a vytvárať predpoklady pre budúcnosť.

Som vďačný, že dnes môžeme rozvíjať vzťahy so židovskou náboženskou obcou a hľadáme možnosti nových foriem spolupráce. Veľmi k tomu povzbudzujem všetkých našich kňazov aj veriacich.

A denne prosím Boha, aby nám pomohol zachovať si bdelé srdce a myseľ neustále otvorenú pravde.

-

Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia odobril slovenský parlament na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií. 

Pamätník holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, ktorého autorom je akademický sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou.

Pamätník je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníku stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch.

____

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ml; ml ) 20220909030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]