[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 09. 2023   Meniny má Vladislav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vychádza spevník vlastných spevov svätej omše Própriá liturgického roka
P:3, 09. 09. 2022 09:59, DOM

Nitra 9. septembra (TK KBS) Tento mesiac vychádza nový spevník próprií, vlastných spevov svätej omše s názvom Própriá liturgického roka. „Po Druhom vatikánskom koncile budeme mať na Slovensku konečne spevník, ktorý bude presne reflektovať tematiku jednotlivých slávení liturgického roka,“ píše na stránke Nitrianskeho biskupstva Vladimír Kopec, regenschori Katedrály-Baziliky sv. Emeráma v Nitre, člen Hudobnej sekcie Slovenskej liturgickej komisie.

V spevníku sú zahrnuté spevy na VSTUP, OFERTÓRIUM a PRIJÍMANIE (v slovenskom jazyku). Cirkevné schválenie, „Concordat cum originali“, udelil rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, predseda Liturgickej komisie KBS (dňa 23. 5. 2022, prot. č.: 167/2022).

Spevník Própriá liturgického roka pozostáva zo 7 zväzkov. Adventné a vianočné obdobie (Adventné nedele i férie, všetky omše na Narodenie Pána, sviatky počas vianočnej oktávy až po Krst Pána a i.). Pôstne a veľkonočné obdobie (Spevy od popolcovej stredy, všetky pôstne nedele A, B, C, svätý týždeň, Missa chrismatis, Veľkonočné trojdnie, veľkonočná oktáva, všetky veľkonočné nedele, Nanebovstúpenie Pána, Zoslanie Ducha Svätého, férie vo veľkonočnom období a i.). Obdobie cez rok, slávnosti Pána v cezročnom období (Všetky cezročné nedele A, B, C; Slávnosti ako Najsvätejšej Trojice, Krista, najvyššieho Kňaza, Krista Kráľa, Najsv. Srdca Ježišovho, sviatok Najsv. Tela a Krvi; osem feriálnych omší v období cez rok a i.) Vlastné omše svätých (január – júl) (Spevy podľa liturgického kalendára na sviatky konkrétnych svätých v januári až júli). Vlastné omše svätých (august – december) (Spevy podľa liturgického kalendára na sviatky konkrétnych svätých v auguste až decembri).

Spoločné omše (Spevy na sviatky Panny Márie, mučeníkov, panien, učiteľov Cirkvi, duchovných pastierov, svätých mužov a svätých žien a i.). Omše pri vysluhovaní sviatostí a svätenín. Omše za zosnulých (Spevy pri vysluhovaní jednotlivých sviatostí, od skrutínií cez krst, birmovanie, až po sviatosť manželstva, kňazstva a i. Tiež sa tu nachádzajú aj jednotlivé omše za zosnulých.)

Všetky spevy boli vytvorené podľa textov, ktoré ponúkajú dostupné liturgické pramene: Rímsky misál (slovenské vydanie 2022), Ordo Cantus Missae, Graduale Romanum a Graduale Simplex, ale aj Liber cantualis a i. Jednotlivé zväzky budú vo formáte A4 v šitej väzbe, aby vydržali dlhé roky. Zväzky sú logicky rozdelené podľa istých období, aby sa s nimi ľahšie manipulovalo a tým sa budú aj menej opotrebovávať.

Cena kompletného spevníka (7 zväzkov) je 271 €, pri objednávke do 30. septembra 2022 so zľavou 10%, teda 247€ (Pozn. Náklady na dotlač budú vyššie, preto odporúčame neváhať a objednať si ho čo najskôr). Spevník sa dá zakúpiť iba ako komplet, nie jednotlivé zväzky osobitne. Dodávať ho začú začiatkom októbra 2022. Záujem o spevník próprií je možné potvrdiť na adrese: novyspevnik@gmail.com a uviesť aj fakturačnú adresu, na ktorú sa bude spevník posielať. „Máme nádej, že Própriá liturgického roka ako kompletný slovenský pokoncilový spevník budú mať popri JKS dôležité miesto v liturgii sv. omše,“ dodal v správe Vladimír Kopec, regenschori Katedrály-Baziliky sv. Emeráma v Nitre, člen Hudobnej sekcie Slovenskej liturgickej komisie.

_
Kontakt: 0911 051 196, email: vladokopec@gmail.com ; objednávky  novyspevnik@gmail.com

Zdroj: Biskupstvo Nitra( TK KBS, bnr, ml; pz ) 20220909018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]