[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

„Otvorené nemocnice“ v Sýrii liečia telo a sceľujú spoločnosť
P:3, 06. 09. 2022 15:20, ZAH

Vatikán 6. septembra (RV) Utrpenie ľudí v Sýrii sa snaží zmierniť humanitárny projekt „Otvorené nemocnice“. Hlavných protagonistov a podporovateľov projektu prijal pápež František na audiencii v sobotu 3. septembra. Ocenil výsledky práce zdravotných zariadení, ktoré pomáhajú liečiť pacientov a zároveň sceľovať sýrsku spoločnosť zloženú z rôznych etnicko-náboženských skupín.

Medzi prítomnými v Klementínskej sále boli aj generálny sekretár Nadácie AVSI doktor Giampaolo Silvestri a kardinál Mario Zenari, ktorý je už 14 rokov apoštolským nunciom v Sýrii. Svätý Otec venoval každému z prítomných kartičku s reprodukciou obrázku s výjavom zo Sýrie, na ktorom otec nesie na pleciach vyčerpaného malého synčeka. Komentoval to týmito slovami:

„Je to dojemný obraz mnohých utrpení, ktoré znášajú obyvatelia Sýrie. Tvárou v tvár tomuto nesmiernemu utrpeniu je Cirkev povolaná byť „poľnou nemocnicou“, ktorá lieči duchovné aj fyzické rany.“

V príhovore pápež ďalej vyzdvihol dôležitosť prejavovania blízkosti trpiacemu obyvateľstvu Sýrie práve formou zdravotníckej služby. Túto pomoc národu zbedačenému už dvanásť rokov trvajúcou vojnou umožňujú príspevky inštitúcií i jednotlivých dobrodincov. Svätý Otec stručne skonštatoval rozsah projektu a charakter podpory:

„Iniciatíva «Otvorené nemocnice», ktorej cieľom je podporiť tri katolícke nemocnice, ktoré v Sýrii fungujú už sto rokov, a štyri ambulancie, vznikla pod záštitou Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj a je podporovaná štedrosťou cirkevných inštitúcií - pápežskej nadácie a niekoľkých biskupských konferencií -, niekoľkých vládnych inštitúcií - maďarskej a talianskej -, katolíckych humanitárnych inštitúcií a mnohých štedrých ľudí.“

Katolícke nemocnice v Sýrii oceňujú aj moslimovia

 

Ďalej pápež František zdôraznil evanjeliový motív podľa Ježišovho príkazu lásky a v duchu jeho podobenstva o milosrdnom Samaritánovi, prekonávajúc hranice a bariéry:

„«Otvorené nemocnice» - to je váš program. Otvorené pre chudobných pacientov bez rozdielu etnickej a náboženskej príslušnosti. Táto charakteristika vyjadruje Cirkev, ktorá chce byť domovom s otvorenými dverami a miestom ľudského bratstva. V našich charitatívnych zariadeniach sa ľudia, najmä chudobní, musia cítiť „ako doma“ a zažívať atmosféru dôstojného prijatia.

A tak, ako ste správne podotkli, úroda je dvojaká: liečiť telo a sceľovať sociálnu štruktúru, podporujúc tú mozaiku príkladného spolužitia rôznych etnicko-náboženských skupín, ktorá je pre Sýriu charakteristická. V tejto súvislosti je dôležité, že mnohí moslimovia, ktorým sa poskytuje pomoc vo vašich nemocniciach, sú za to najviac vďační.

Táto vaša iniciatíva, spolu s ďalšími, ktoré podporujú cirkvi v Sýrii, vychádza z tvorivosti lásky, alebo ako hovorieval svätý Ján Pavol II., z „predstavivosti lásky“ (Apoštolský list Novo millennio ineunte, 50).“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220906032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]