[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Caritas pripomína základnú črtu lásky
P:3, 05. 09. 2022 16:14, ZAH

Vatikán 5. septembra (TK KBS) V prejave k delegácii zástupcov španielskej Caritas pri príležitosti 75. výročia jej založenia pápež František ocenil národnú katolícku charitu a povedal, že názov Caritas pripomína základnú črtu lásky, ktorý musíme niesť všetci, kto sme stvorení na obraz bezhraničnej Božej lásky.

Pápež František pozdravil členov delegácie španielskej Caritas, ktorí navštívili Vatikán a zablahoželal im k 75. výročiu jej existencie a k úcte, ktorú si v španielskej spoločnosti vydobyla, a to aj mimo rámca presvedčenia a ideológií, pretože Caritas prejavuje lásku, najpodstatnejšiu črtu bytostí stvorených na obraz Boží.

Spoločenstvo s Bohom a medzi sebou navzájom

Božská cesta lásky ukazuje ďalšiu cestu pre činnosť Caritas, povedal pápež. A pretože Kristus nás vyzýva k spoločenstvu s Bohom a s našimi bratmi a sestrami, môže sa úsilie Caritas o budovanie tejto jednoty niekedy v jednotlivcoch aj v spoločnosti strácať. Zdôraznil výzvy na podporu tejto jednoty, pričom sa najprv zameral na ich prácu spočívajúcu v povzbudzovaní tých, ktorým slúžia, rozvíjanie ich schopností, pričom ich vždy sprevádzajú so zameraním nielen na výsledky, ale na to, aby boli prítomní a k dispozícii ich potrebám.

Potom upozornil na dôležitosť vrelého prijatia tých, ktorí potrebujú pomoc, pomôcť im nájsť cesty vpred k zlepšeniu a využiť ich potenciál napriek ich aj našim vlastným obmedzeniam, to všetko s otvorenosťou voči druhým a Bohu.

Dávanie seba samého

Pápež potom hovoril o druhej výzve v ich charitatívnej činnosti, ktorá sa týka poskytovania služieb, ktoré majú vplyv na životy ľudí a nielen uspokojujú ich potreby, ale tiež podporujú ich rozvoj. Ako učil Ježiš, je dôležité dávať, ale predovšetkým dávať seba a svoj vlastný život ako gesto, ktoré presahuje konkrétne činy, keď človeku ukazuje otvorené dvere k novému životu a perspektíve nádeje.

Pán nás vyzýva, aby sme boli „kvasom kráľovstva spravodlivosti, lásky a pokoja“, pokračoval pápež, a učí nás, že ten, kto chce byť skutočne veľký, sa musí stať služobníkom všetkých.

Ponúkať Kristovu pomocnú ruku

Posledná výzva, ktorú pápež spomenul, sa týka úsilia byť konkrétnym kanálom pomoci cirkvi ako mystického tela Kristovho. Caritas ukazuje natiahnutú ruku Krista ponúkanú tým, ktorí ju potrebujú, povedal, a táto natiahnutá ruka je tiež Kristova, keď nás vyzýva v našich trpiacich bratoch a sestrách.

Byť touto pomocnou rukou znamená viac než len dobre a zodpovedne spravovať zdroje a programy, uzavrel pápež s tým, že treba to vnímať ako príležitosť pre každého – skutočné povolanie – odpovedať na Pánovo pozvanie vychádzať v ústrety druhým, ktorí potrebujú našu pomoc.

Podobne ako milosrdný Samaritán, ktorý ustúpil z cesty, aby pomohol človeku, ktorý padol do rúk lupičov, a preukázal mu milosrdenstvo, aj nám Ježiš hovorí: "Choďte a robte to isté."( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20220905038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]