[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 28. 09. 2023   Meniny má Václav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Pozdišovciach odhalili pamätnú tabuľu svojim dvom rodákom - biskupom
P:3, 05. 09. 2022 15:50, DOM

Košice 5. septembra (TK KBS) V Pozdišovciach odhalili pamätnú tabuľu svojim dvom rodákom - gréckokatolíckym biskupom Michalovi Rusnákovi CSsR a Jánovi Eugenovi Kočišovi. Tabuľu odhalili vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup - košický eparchiálny biskup, s predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska Petrom Sandtnerom. Pamätná tabuľa je umiestnená pri vchode do miestneho gréckokatolíckeho chrámu. 

V krátkom príhovore Peter Sandtner poukázal na veľký význam dvoch biskupov, aj keď pochádzali z maličkej obce. Keďže ani jeden z nich nie je pochovaný v Pozdišovciach, táto tabuľa sa môže stať pietnym miestom, pri ktorom sa veriaci cestou do chrámu pristavia a pomodlia za svojich rodákov.

Vladyka Cyril vo svojej homílii vyzdvihol svetový rozmer známej keramiky z Pozdišoviec, ktorá zdobí nielen chodbu Vatikánskeho rádia, ale aj skrášľuje novoodhalenú pamätnú tabuľu. Podobnou ozdobou cirkvi boli aj dvaja veľkí vladykovia, ktorých otec arcibiskup osobne poznal. Po krátkom priblížení ich životných ciest a rôznych príležitostí, pri ktorých sa spolu stretli vyzval prítomných, aby nezostávali iba v pamätaní, ale odpovedali si na otázku, ako sa oni môžu stať tou Kristovou nádobou, ktorá skrášľuje svet a cirkev, podobne ako ich keramika.

Slávnosť pokračovala v kultúrnom dome prednáškou s názvom Čriepky zo života vladykov, v ktorej Daniel Černý, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme, predstavil osobu vladyku Rusnáka a Mons. Ľubomír Petrík prítomných sprevádzal životom vladyku Eugena, pričom využil nie len jeho publikáciu V nádeji vzkriesenia, ale aj osobné spomienky a zážitky, ktoré sprevádzali spisovanie týchto rozhovorov.

Na záver všetkým prítomným poďakoval Marek Paľo, farár farnosti Pozdišovce, za ich čas a prejavený záujem o svojich rodákov. Obom prednášajúcim, zástupcovi Konfederácie politických väzňov Slovenska i vladykovi Cyrilovi ako prejav vďaky a milú spomienku daroval drevorezbu Klokočovskej Bohorodičky i kúsok jedinečnej pozdišovskej keramiky.

Informoval Richard Fučko( TK KBS, rf, rp; pz ) 20220905036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]