[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekumenický výbor Evanjelickej cirkvi ponúka materiály Čas stvorenia
P:3, 05. 09. 2022 11:22, DOM

Bratislava 5. septembra (TK KBS) Od 1. septembra do 4. októbra prebieha každoročne ekumenické obdobie Čas stvorenia. „Do jeho prípravy sa spoločne s kresťanmi z celého sveta aktívne zapájajú aj sestry a bratia z Katolíckej cirkvi, podobne ako je tomu aj pri príležitosti každoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Ekumenický výbor ECAV aj tento rok pripravil preklad oficiálnych materiálov pre "Čas stvorenia" informovala Eva Guldanová, predsedníčka Ekumenického výboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV). Prinášame oficiálnu informácku výboru.

-

Čas stvorenia je výročná kresťanská oslava modlitby a praktickej služby pre náš spoločný domov. Spoločne sa celá ekumenická rodina naprieč svetom spája v modlitbe a ochrane Božieho stvorenia. Obdobie začína 1. septembrom, Svetovým dňom modlitby za ochranu stvorenia, a končí 4. októbra, sviatkom sv. Františka z Assisi, patróna ekológie, ktorý je obľúbený mnohými kresťanskými denomináciami.

Téma roka 2022

Tento rok sa budeme zjednocovať pri téme Počúvajme hlas stvorenia. Chceme sa zamerať na počúvanie hlasov, ktoré sme prestali počúvať, a všímať si ako celé stvorenie hlasno oslavuje Božiu slávu.

Tohtoročný symbol - horiaci ker - symbolizuje náš záväzok počúvať Boží hlas a uvedomiť že zem, na ktorej stojíme, je svätá pôda. Je to Božie územie, ktoré nám zveril, a my potrebujeme počúvať hlas Božieho Ducha, ktorý neprestajne volá, ako hlas Boží z horiaceho kra. Symbolizuje našu túžbu opäť načúvať hlasu stvorenia, hlasom, ktoré sme ako spoločnosť umlčali, alebo ktoré počúvať nechceme. Hlasy domorodých národov, sužovaných a miznúcich.

Povzbudzujeme vás umiestniť symbol horiaceho kra - stan do priestorov vašej miestnej záhrady (farskej, komunitnej) alebo do vášho bohoslužobného priestoru. Spoločenstvá sú pozvané k modlitbe s tými najzraniteľnejšími v ich komunite.

Pripojte sa k času stvorenia

Jednotlivci a spoločenstvá sú pozvaní k tomu pripojiť sa prostredníctvom modlitieb, zelených projektov a obhajobou.

- Modlitba: Usporiadajte ekumenickú modlitebnú bohoslužbu, ktorá spojí kresťanov, aby sa učili počúvať hlasu stvorenia, jeho potrebám a oslave Pána Boha.

- Zelené projekty: Organizujte upratovací projekt, ktorý pomôže Božiemu stvoreniu sa obnovovať, myslite na zelené a udržateľné organizovanie vašich stretnutí. Spojte sa s miestnym ekologickým združením.

- Obhajoba: Zapojte sa do kampaní za klimatickú spravodlivosť pripojením sa alebo organizovaním vlastnej kampane na spomalenie alebo zastavenie klimatickej zmeny, ako sú hnutia za zbavenie sa závislosti na fosílnych palivách a iné. Zapojte sa do obnovy ľudskou činnosťou poškodených častí Božieho diela vo vašom okolí.

Aj tento rok vás pozývame k tomu, aby ste naplánovali vo svojich komunitách vlastné aktivity pre Čas stvorenia. Prvým krokom môže byť nechať sa inšpirovať nápadmi na webstránke tohto ekumenického liturgického obdobia www.SeasonOfCreation.org. Tu nájdete oficiálneho sprievodcu Časom stvorenia, široký výber ďalších materiálov, a formulár na zverejnenie vašej vlastnej iniciatívy. Anglický aj slovenský sprievodca obsahujú poriadok ekumenickej modlitebnej bohoslužby.

Dúfame, že tohtoročný Čas stvorenia nám pomôže vidieť a počúvať tých, ktorých hlasy sme umlčovali, že nám otvorí oči pre Božiu slávu, ktorá sa v stvorení okolo nás odráža, a uvedomíme si, že pôda, na ktorej stojíme je svätá.

Ekumenický výbor ECAV na Slovensku

-( TK KBS, egu, ml; pz ) 20220905023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]