[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcidiecéza zreštaurovala 14 epitafov v krypte Katedrály svätého Martina
P:3, 02. 09. 2022 14:45, DOM

Bratislava 2. septembra (TK KBS) Bratislavská arcidiecéza zreštaurovala v uplynulých mesiacoch štrnásť mramorových náhrobných kameňov (epitafov) v Arcibiskupskej krypte v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Informuje o tom na sociálnej sieti. Ide o jeden z výstupov projektu „Two temples, one heritage“ (Dva kostoly, jedno dedičstvo / TWO-ONE). Spolupracovala na ňom s Farnosťou sv. Márie Kráľovnej a sv. Gottharda v maďarskom meste Mosonmagyaróvár. Celkový rozpočet bol vyše 620 tisíc eur. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja získali partneri viac ako 527 tisíc eur.

Hlavným cieľom projektu bolo vyzdvihnúť cirkevné kultúrne dedičstvo ležiace v pohraničnej oblasti, revitalizácia časti objektov a ich sprístupnenie pre verejnosť. Pointou projektu je zvýšenie záujmu o cirkevné kultúrne pamiatky v pohraničí i vytvorenie stabilného cezhraničného partnerstva. Projekt bol podaný a schválený v rámci programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika - Maďarsko. Okrem reštaurovania epitafov v bratislavskej katedrále bolo súčasťou projektu aj rekonštrukcia Rímskehokatolíckeho kostola sv. Gottharda, sochy Panny Márie a kaplniek sv. Anny a sv. Rozálie v meste Mosonmagyaróvár. V oboch chrámoch osadili po dva informačné kiosky s informáciami pre turistov.

Ďalšia časť projektu dostala názov „Cesta ranokresťanských svätých“. Vďaka nej zmapujú kostoly v pôsobnosti diecéz - od Bratislavy cez Dunajskú Stredu do mesta Mosonmagyaróvár. „Predstavuje unikátne spojenie podrobných informácií o vybraných kostoloch na území arcidiecézy s informáciami o relikviách svätých uložených v predmetných kostoloch a nových možností propagácie Katedrály sv. Martina,“ píše arcidiecéza. K novinke vznikol aj web www.spiritualheritage.eu, digitálna mapa a letáky.

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza( TK KBS, ba, ml; pz ) 20220902042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]