[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kostoly v Burkina Faso nesmú zvoniť, ľudia tam pre vieru zomierajú
P:3, 02. 09. 2022 10:00, ZAH

Burkina Faso 2. septembra (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi upozornila na situáciu v Burkina Faso. Kňaz z diecézy Tenkodogo v Burkine Faso Honoré Quedraogo pred pár dňami navštívil centrálu nadácie ACN v Nemecku. „Situácia, ktorú opísal, nás nenecháva ľahostajnými,“ píše ACN.

Oficiálne dnes štát nemá pod kontrolou 40% krajiny, ale aj na zvyšných 60% sú oblasti, ktoré ovládajú teroristi. Od prvého teroristického útoku v roku 2015 sa podľa kňaza situácia stále zhoršuje. „Ľudia sa ráno budia a nevedia, či práve oni nebudú najnovšími obeťami útoku - nikto sa už necíti bezpečne,“ hovorí kňaz Quedraogo.

Vysvetľuje, že je ťažké vidieť skutočné motívy, ktoré vedú teroristov od čistého banditizmu až po túžbu viesť džihád. Sú tam však zjavné prvky islamského fundamentalizmu. „Útočníci nútia Burkinčanov dodržiavať šaríu. Muži musia nosiť primerane dlhé nohavice, majú zakázané holiť si bradu a ženy musia byť zahalené. Vzdelávanie západného typu je zakázané a deti sú nútené navštevovať koránske školy, tzv. madrasy. Kostoly nesmú zvoniť a všetci sa musia zúčastňovať na modlitbách v mešitách,“ spomína páter Honoré.

Celú situáciu zhoršuje chudoba. „Najmenej 60% obyvateľstva je nezamestnaných. Celý deň nemajú čo robiť a nemajú peniaze, takže ak im ponúknu 100 €, aby išli niekoho zabiť, prijmú to,“ opisuje kňaz. Mnohí kňazi a katechéti museli kvôli bezpečnosti utiecť z diecézy Tenkodogo, ktorá je v drvivej väčšine moslimská. Niektoré farnosti pozastavili svoje činnosti a veriaci musia za sviatosťami dlho cestovať.

Našťastie, mnohí majú možnosť počúvať sväté omše a modlitby v kresťanskom rozhlasovom vysielaní, ktoré je v takýchto podmienkach veľmi dôležité. „Niektorí z mojich farníkov trávia noci modlitbami za mier. Táto bolestná situácia posilnila vieru kresťanov v celej krajine. Niektorí dokonca zašli až tak ďaleko, že sa nechali umučiť a radšej zomreli, než by sa zriekli svojej viery,“ hovorí páter Honoré. „Zachráni nás viera a modlitba, nie zbrane. To, čo prežívame, nás presahuje, tieto útoky majú diabolský charakter, a preto nám môže pomôcť len Boh.“

Pripomína, že v roku 2018 sa všetci biskupi krajiny v sprievode milióna veriacich vydali na púť do mariánskej svätyne Yagma, aby zasvätili Burkinu Faso Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie podľa modlitby, ktorú ich naučila Panna Mária vo Fatime. „V nasledujúcom roku 2019 sa v krajine nevyskytli takmer žiadne útoky,“ hovorí kňaz a vrúcne prosí všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa na príhovor Panny Márie ďalej modlili za mier v Burkine Faso.

ACN pozýva veriacich na Slovensku zvážiť materiálnu pomoc, ktorá smeruje na rôzne projekty pre Cirkev a obete násilia v tejto skúšanej krajine. Vysídlencom a obetiam násilia pomáha vrátiť sa do normálneho života cez projekty zamerané na liečenie traumy. Finančné prostriedky smerujú aj na rozhlasové projekty, ktoré umožňujú komunikáciu, šírenie informácii a pastoračnú starostlivosť v oblastiach, z ktorých utiekla väčšina obyvateľstva. „Ďakujeme za Vašu ochotu niesť spoločne bremená našich bratov a sestier. Modlíme sa, aby vás Boh požehnal vo všetkých vašich potrebách a v každom úsilí,“ dodáva Lucia Froncová z ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.

Zdroj: ACN( TK KBS, acn, ml; pz ) 20220902033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]