[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 11. 2023   Meniny má Ondrej, Andrej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mimoriadne povznášajúce, hovorí o stretnutí o reforme kúrie kard. Dolan
P:3, 31. 08. 2022 11:53, ZAH

Vatikán 31. augusta (RV CZ) Newyorský arcibiskup kardinál Timothy Dolan v rozhovore pre Vatican News označuje stretnutie svetových kardinálov, ktoré zorganizoval pápež František s cieľom preskúmať reformu Rímskej kúrie, za „mimoriadne povznášajúce“ a chváli ho ako príležitosť poučiť sa zo služby kardinálov na fronte v čase vojny na Ukrajine.

V čase, keď na Ukrajine zúri vojna, kardinál Dolan hovorí, že ďalším prínosom tohto stretnutia kardinálov z celého sveta, ktoré zvolal pápež František, je možnosť byť s kardinálmi, ktorí sú v prvej línii, počuť výzvy a učiť sa od ich služby.

Newyorský kardinál, ktorý pôsobí ako predseda Katolíckej asociácie pre blaho Blízkeho východu (CNEWA), sa v rozhovore zamyslel nad prvým z dvojdňových stretnutí vo Vatikáne, na ktorých sa diskutovalo o reforme Rímskej kúrie, a osobitne vyzdvihol solidaritu kardinálov v ich úsilí bojovať proti vojne a pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

Pápež František požiadal svetových kardinálov, aby sa 29. - 30. augusta stretli vo Vatikáne a uvažovali o nedávno zverejnenej apoštolskej konštitúcii Praedicate Gospel o reforme Rímskej kúrie.

Podľa štatistík OSN zverejnených v júli bolo od vypuknutia vojny prinútených opustiť svoje domovy najmenej 12 miliónov ľudí, z toho najmenej 5 miliónov utieklo mimo Ukrajiny do susedných krajín a najmenej 7 miliónov bolo vysídlených vo vnútri vojnou zmietanej krajiny.

Od ruskej invázie na Ukrajinu našli približne 2 milióny Ukrajincov útočisko v Poľsku a mnohí ďalší v Maďarsku, na Slovensku a v ďalších pohraničných krajinách. Niektorí Ukrajinci sa začali vracať do svojej krajiny.

Počúvanie kardinálov v „prvej línii“

Kardinál Dolan pre Vatican News povedal, že po jeho vlastnej návšteve Ukrajiny a susedných krajín má pre neho prítomnosť medzi ostatnými kardinálmi univerzálnej Cirkvi a tými, ktorí majú ku konfliktu najbližšie, mimoriadny význam. „To je ďalšia veľká výhoda toho, že sme tu,“ povedal kardinál.

„Kardináli svojou povahou odrážajú univerzálnu Cirkev, katolicitu Cirkvi."

„Byť teraz s nimi a hovoriť s budapeštianskym kardinálom Péterom Erdőm o tom, ako boli mimoriadne štedrí a pohostinní, byť s kardinálom Stanislawom Dziwiszom v Krakove, kde Poliaci prijali takmer 4 milióny utečencov.“

„Byť s týmito kardinálmi, ktorí sú v prvej línii, a počuť výzvy, ale aj to, aké povznášajúce je byť v službe, a počuť ich vďačnosť za starostlivosť o svet. To je veľmi dobré.“

Počas svojej aprílovej cesty do Ríma, prvej od vypuknutia pandémie, hovoril pre Vatican News o svojej nadchádzajúcej návšteve, počas ktorej sa stretne s trpiacimi ukrajinskými utečencami a prinesie pomoc im a tým, ktorí ich prijímajú.

Newyorský kardinál sa tiež podelil o svoje dojmy z diskusií, ktoré prebiehajú medzi kardinálmi a v ich malých skupinách, a nazval ich „krásnou skúsenosťou".

„Mimoriadne povzbudivém" stretnutie vo Vatikáne

„Hovoríme ako priatelia, ako bratia, s nesmiernou dobrou vôľou a hlbokou láskou k Cirkvi, o veľmi praktických otázkach. Bolo to veľmi povznášajúce,“ povedal a ocenil stretnutie: „Som rád, že sa stretnutie uskutočnilo. Človek sa na to teší.“ Naznačil však, že do istej miery z pocitu povinnosti.

„Ale pomyslel som si, že povinnosť sa oplatí, pretože je to veľmi dobrá vec.“

Nohy na zemi, túžba pomáhať

Návšteva kardinála Dolana na Ukrajine a v pohraničných krajinách sa uskutočnila začiatkom tohto roka, pretože newyorský arcibiskup je ex officio predsedom predstavenstva CNEWA.

Organizáciu CNEWA založil pred sto rokmi pápež Pius XI. na pomoc katolíkom východného obradu, ktorí často žijú v prenasledovaných oblastiach a sú často pod veľkým tlakom.

Mnoho katolíkov východného obradu žije na Blízkom východe, v Indii, na Ukrajine a v strednej a východnej Európe.

Pri tejto príležitosti pre Vatican News povedal: „Sme veľmi aktívni, stojíme nohami na zemi a chceme im priniesť almužnu, dary, ktoré nám katolíci dali, aby sme týmto ľuďom pomohli. Chceme ich len objať a povedať: máme vás radi. Nezabudli sme na vás. Chceme sa s vami modliť, povzbudzovať vás a pomáhať vám." (Zdroj: RV CZ)( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20220831037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]