[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardináli z celého sveta na dvojdňovom stretnutí debatovali o role laikov
P:3, 30. 08. 2022 17:35, ZAH

Vatikán 30. augusta (RV) Reflexia kardinálov zhromaždených z celého sveta za účasti pápeža Františka pokračovala v dnešný utorok 30. augusta druhým dňom. Jej predmetom je nová konštitúcia o Rímskej kúrii Praedicate evangelium – Hlásajte evanjelium.

Reflexia o rôznych aspektoch dokumentu reformy Rímskej kúrie prebieha za zatvorenými dverami. Koná sa čiastočne v skupinách rozdelených podľa jazykov a čiastočne v pléne. Účastníci si majú možnosť vymieňať názory, myšlienky, predkladať návrhy a žiadať vysvetlenia.

V prvý deň  boli tri pracovné bloky, medzi ktorými mali účastníci aj priestor na modlitbu. Po úvodnom pápežovom pozdrave sa v Novej synodálnej aule krátko prihovoril dekan kardinálskeho kolégia kard. Giovanni Battista Re. Medzi témy diskusií patrili formácia personálu, spiritualita kúrie a predovšetkým otázka laikov a ich možná úloha na vrchole niektorých dikastérií. V atmosfére pokojnej diskusie boli k tejto téme vyžiadané hlbšie vysvetlenia.

V súvislosti s rolou laikov vo vedúcich funkciách kúrie možno pripomenúť,  že v 10. bode  Praedicate Evangelium - dokumentu zverejneného 19. marca a platného od 5. júna - sa uvádza: „Každý kresťan je na základe krstu učeníkom-misionárom do tej miery, do akej sa stretol s Božou láskou v Ježišovi Kristovi. To sa nesmie zanedbať pri aktualizácii kúrie, ktorej reforma preto musí zahŕňať zapojenie laičiek a laikov aj do riadiacich a zodpovedných funkcií“.

Dnes predpoludním pokračovali stretnutia v aule a posledný pracovný blok sa konal popoludní. Ako informovalo vatikánske Tlačové stredisko, záverečné zasadnutie pléna bolo venované približujúcemu sa Jubileu nádeje 2025.

Dvojdňové stretnutie kardinálskeho zboru sa uzatvára svätou omšou  o 17.30 v Bazilike sv. Petra, pri ktorej s pápežom Františkom koncelebruje všetkých približne 200 účastníkov stretnutia z radov kardinálov, patriarchov východných katolíckych cirkví a predstavených Štátneho sekretariátu. Dve desiatky nových kardinálov majú pri koncelebrácii osobitné miesto.( TK KBS, RV jb; ml ) 20220830028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]