[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Filozofka Gerl-Falkovitz: Na „synodálnej ceste“ sa „nehovorí o obrátení“
P:3, 30. 08. 2022 12:21, ZAH

Regensburg 30. augusta (CNA) Známa filozofka náboženstva Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz kritizovala „synodálnu cestu“ za to, že „nehovorí o obrátení“. V rozhovore, ktorý zverejnila Regensburská diecéza, povedala, že „túžba po radikálnej zmene štruktúr“ je v Nemecku „takmer vojenským spôsobom neustále znovu opakovaná“.

„Najjednoduchšie“ je však „zmeniť štruktúry. Premena srdca je oveľa zložitejšia.“ „Je oveľa ťažšie nanovo začať evanjelizáciu než vytvoriť kontrolné orgány,“ objasnila Gerl-Falkovitz a dodala: „Možno sme k téme synodálnej cesty pristúpili príliš rýchlo. Možno by to chcelo prestávku alebo čas pôstu, počas ktorého by sa Cirkev mohla opäť viac sústrediť na svoje jadro.“

„Oveľa ťažšie ako vytvárať štruktúry naďalej ostáva modliť sa, prosiť o odpustenie a uzdravenie,“ zdôraznila filozofka náboženstva. Na synodálnej ceste, ku ktorej sa vždy kriticky vyjadrovala, je Gerl-Falkovitz členkou Synodálneho fóra 3, ktoré sa zaoberá témou „Ženy v službách a úradoch v Cirkvi“.

Eutanázia

V tom istom rozhovore sa Gerl-Falkovitz venovala aj otázke eutanázie. Je potrebné stať sa „oveľa aktívnejšími, aby sa ľudia cítili v komunite bezpečne“ a nehľadali východisko v samovražde ako obete samoty.

Okrem toho zohráva „pri vnímaní seba samého“ dôležitú úlohu „pojem uznania“: „Mnohé choroby majú svoj pôvod v tom, že sa ľudia cítia vnútorne prázdni, čo v najhoršom prípade vedie k depresii a strate sebaúcty.

Ľudskú túžbu byť milovaný však nemôže zabezpečiť smartfón. Celý technický a virtuálny svet, ktorý je postavený len na vedomostiach, prehliada skutočnosť, že človek je niečo viac. A som presvedčená, že čím viac sa pohybujeme vo virtuálnom svete, tým viac strácame sami seba.“

„Alternatívnym modelom k takejto racionalite je naša kresťanská viera,“ zdôraznila. „Vo viere cítime, že naše najvnútornejšie jadro pochádza zo vzťahov a pozostáva z nich. A na rozdiel od poznania viera dokáže tento vzťah vytvoriť.“

_
Zdroj: de.catholicnewsaagency.com / Preložila: Mária Spišiaková



( TK KBS, cna, msp, ml; pz ) 20220830019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]