[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Takmer 90 rómskych žien sa vzdelávalo v centre rómskej misie na Sigorde
P:3, 30. 08. 2022 11:18, DOM

Prešov 30. augusta (TK KBS) V priestoroch Krajského centra rómskej misie na Sigorde pri Prešove sa konala v uplynulých dňoch duchovná obnova pre ženy spojená so vzdelávaním.

„Napriek tomu, že sa zišli ženy z rôznych obcí, farností, osád, na rôznej fáze cesty za Ježišom a možno aj s rôznymi očakávaniami, všetky ženy načerpali. Boh sa dotýkal ženských sŕdc rôznymi spôsobmi: ženy rozjímali nad Božím Slovom, skúmali, kto je pre nich Ježiš, počúvali silné svedectvá o uzdravení z okultizmu, povier a iných pohanských praktík. Dve vysokoškoláčky z Gréckokatolíckej rómskej misie v Bardejove Nikola a Denisa hovorili o svojom niekoľkonásobnom obrátení a poznaní, že kresťanské dievčatá a ženy sa majú obliekať cudne,“ uviedla v správe Renáta Ocilková, koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov.

Účastníčky podujatia si vypočuli odborné prednášky o identite i biológii ženy, o vzácnej úlohe ženy, ako aj o tom, ako vychovať zdravé a sebavedomé dieťa. Pekné motivačné slová o sebadisciplíne a o tom, že deti máme vychovávať aj s prekážkami, povedal líder FS Čiriklore Dušan Plichta, ktorý prišiel s deťmi z Gréckokatolíckej rómskej misie vo Vranove nad Topľou zatancovať i naučiť ženy zopár tanečných krokov. Hlavným mottom duchovnej obnovy bolo „Buďte sväté, lebo ja som svätý.“ Na záver si pripomenuli, že svätosť dosiahneme tak, keď budeme denne čítať Božie Slovo, zriekneme sa svojich nepriateľov - teda hriechov a znova a znova odovzdáme svoj život Ježišovi.

Stretnutie žien pripravila koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov so sedemčlenným organizačným tímom zloženým z pastoračných pracovníčok, dobrovoľníčok v duchovnej službe a manželiek gréckokatolíckych kňazov. Väčšinu v tomto organizačnom tíme tvoria rómske ženy, ktoré sú už pripravené slúžiť slovom i príkladom svojho života. Krajské centrum na Sigorde je zriadené Gréckokatolíckou rómskou misiou, jej riaditelom je kňaz Martin Mekel a budujú ho i rekonštruujú desiatky rómskych dobrovoľníkov. Stretnutia žien tohto druhu sa začali v roku 2015 so štyrmi ženami. Postupne počet narástol na takmer 90.( TK KBS, ren, ml; pz ) 20220830014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]