[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Charkova: Dozrievame vo vlastenectve, vidíme, aká cenná je sloboda
P:3, 24. 08. 2022 09:54, ZAH

Charkov 24. augusta (E-kai) Tretina domov v Charkove je zničená, čoraz viac ľudí potrebuje podporu, no prichádza k nám oveľa menej pomoci, sme v čoraz náročnejšej situácii, vraví Vatikánskemu rozhlasu biskup Pawlo Honczaruk. Je diecéznym biskupom charkovsko-záporožskej diecézy, na ktorej území prebiehajú najťažšie boje a mnoho miest i dedín sa nachádza pod ruskou okupáciou. Tie to majú najhoršie, pretože do nich neprichádza prakticky žiadna pomoc.

Ukrajinský biskup vraví, že agresor aplikuje taktiku spálenej zeme. Keďže sa Rusom nepodarilo dobyť Charkov, chcú vyvolať paniku neustálym bombardovaním. „Popri ničení infraštruktúry nás chcú odrezať aj od zdrojov obživy, aby sa celé mesto vzdalo ” – vraví biskup Honczaruk a delí sa svojou obavou, že Charkov čaká osud Mariupola, mesta mučeníkov, ktoré sa dostalo do rúk Ruska a stalo sa symbolom neľudskej stratégie Kremľa a tiež sa nachádza na území jeho diecézy.

„Mestá, ale tiež dediny, ktoré ležia na frontovej línii, sú neustále ostreľované. Kramatorsk, Sloviansk, samotný Charkov – ničia tam budovy veľmi intenzívnym ostreľovaním. Cieľom je zastrašiť ľudí a tiež všetko zničiť. Situácia je veľmi napätá. Ak nemôžu dané mesto zabrať, ničia ho. Ide im o to, aby podnietili vzburu obyvateľov proti vláde a armáde Ukrajiny. Obyvateľka Berďanska mi rozprávala, že utečencom z Mariupola vyčítali, že keby nebolo ich odporu, ich mesto by teraz nebolo ruinou. To je očkovanie kremeľskou ideológiou,“ spomína biskup Honczaruk.

„Niektorí ľudia sa vracajú, iné odchádzajú na bezpečnejšie územia. Celý čas trvá pohyb obyvateľstva. Život je však čoraz ťažší, potreby sú stále väčšie, dostávame čoraz menšiu podporu. Trápi nás nedostatok liekov. Predtým mali naši ľudia prácu, úspory a nejaké zásoby. Navzájom si pomáhali, ale po pol roku to všetko prestalo a každý hľadí na to, či mu niečo zostane, zvlášť v situácii, keď nevieme, ako dlho táto vojna potrvá.“ 24. augusta uplynie pol roka od vypuknutia vojny. V ten deň Ukrajina oslavuje svoj Deň nezávislosti, ktorú získala v roku 1991. „Dozrievame v našom vlastenectve, vidíme, aká cenná je sloboda,“ vraví biskup Honczaruk.

„Opravdivé vlastenectvo je v tom, že beriem zodpovednosť za svoju vlasť. A zodpovednosť sa vyjadruje mierou obetavosti. Obetavosť predstavuje tvoj čas, tvoje materiálne zdroje, ale tiež tvoj život. V posledných rokoch naše vlastenectvo dozrelo a stále sa rozvíja,“ hovorí charkovský biskup. „Oslava nezávislosti v kontexte vojny bude ešte hlbšie prežitá, pretože Ukrajinci dnes lepšie rozumejú, aká dôležitá a cenná je nezávislosť, vidia, čo ich to stojí. Vidím, že zodpovednosť za vlasť a vlastenectvo rastú. Ľudia sú naozaj fyzicky aj psychicky unavené, ale v hĺbke srdca horí oheň, čo znamená, že budeme bojovať až do konca, že sa nevzdáme. Neprebieha diskusia o tom, že by sme sa vzdali a zachránili si životy. Jasne rozumieme, že možno zahynieme, ale sa nevzdáme. To je veľký znak skutočnosti, že národ dozrieva.“

Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada( TK KBS, ekai, mha; ml ) 20220824011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]