[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolícka charita otvorila v Prešove Centrum podpory pre Ukrajincov
P:3, 23. 08. 2022 17:06, DOM

Prešov 23. augusta (TK KBS) Gréckokatolícka charita Prešov (GKCH) rozširuje služby na pomoc odídencom z Ukrajiny otvorením Centra podpory. Odídencom v rámci centra bude môcť poskytnúť sociálnu pomoc, administratívnu podporu, vzdelávanie, voľnočasové aktivity, humanitárnu pomoc a sprevádzanie. Centrum podpory Prešov GKCH sídli na Sabinovskej ulici 1.

Aj napriek mnohým problémom pomoc prešovskej charity neutícha, práve naopak, Gréckokatolícka charita Prešov otvára centrum podpory pre odídencov z Ukrajiny. Odborný tím pracovníkov v spolupráci s dobrovoľníkmi GKCH bude pomáhať najmä tým odídencom z Ukrajiny, ktorí našli svoje dočasné útočište v Prešove a jeho okolí.

V rámci centra budú mať odídenci z Ukrajiny možnosť aj práce na počítači a prístupu k internetu, ak by si potrebovali niečo vytlačiť, zorientovať sa na trhu práce, príp. pomôcť v rámci iných administratívnych úkonov. Centrum podpory bude nápomocné Ukrajincom aj v prípade potreby transportu k lekárom, na úrady a pod. Vo svojom voľnom čase môžu odídenci prísť do centra vzdelávať sa, učiť sa slovenský jazyk, ale aj tráviť čas tvorivo pri vyrábaní rôznych výrobkov. Aj vďaka týmto aktivitám sa budú môcť odídenci lepšie integrovať medzi slovenských spoluobčanov. V priestoroch centra bude vytvorený aj detský kútik.

Otvorenie Centra podpory v Prešove sa konalo za účasti vladyku Petra Rusnáka, zástupcov Úradu Prešovského samosprávneho kraja a Mesta Prešov, riaditeľa GKCH, zamestnancov prešovskej charity ako aj občanov Ukrajiny. Otvorenie centra bolo spojené s posviackou samotných priestorov vladykom Petrom Rusnákom, apoštolským administrátorom sede vacante Prešovskej archieprachie.

Centrum podpory Prešov GKCH je súčasťou spoločného projektu jednotlivých diecéznych, arcidiecéznych a eparchiálnych charít na Slovensku pod záštitou Caritas Slovakia. Centrum podpory má za sebou už viacero úspešných aktivít, napr. športový deň pre deti z ukrajinských rodín, tanečný deň s folklórnym súborom, 2 turnusy denného integračného tábora a pod. V databáze projektu Emergency Appeal prešovská charita eviduje cca 300 jedinečných klientov Centra podpory Prešov, ktorým bola poskytnutá pomoc vo forme materiálnej, potravinovej, administratívnej, voľnočasovej a pod.

Od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine (25. február) bola Gréckokatolícka charita Prešov nápomocná pri slovensko-ukrajinských hraniciach v obci Ubľa, kde pomáhala prichádzajúcim odídencom. Za toto obdobie až doteraz GKCH pomohlo 340 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali spolu takmer 3000 hodín. V rámci humanitárnej pomoci GKCH poskytla 60 ton potravín a materiálnej pomoci v hodnote cca 60 000 €, z toho 45 ton bolo distribuovaných partnerom charity na Ukrajinu a 15 ton humanitárnej pomoci pomohlo v rámci sociálnych centier GKCH odídencom nachádzajúcim sa na Slovensku.

TK KBS informovala Veronika Futejová( TK KBS, vfu; ml ) 20220823040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]