[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež povzbudil reflexiu talianskych liturgistov o ministériách v Cirkvi
P:3, 23. 08. 2022 11:25, ZAH

Vatikán 23. augusta (RV) V mene Svätého Otca zaslal v pondelok 22. augusta kardinál Pietro Parolin posolstvo účastníkom talianskeho Národného liturgického týždňa s témou „Ministériá v službe synodálnej cirkvi“. Už 72. ročník podujatia sa koná v týchto dňoch v juhotalianskom Salerne.

posolstve kardinál Parolin hovorí o význame tejto témy pre Cirkev v súčasnom historickom momente, keď prebieha synodálny proces. Pripomína, že 50 rokov od vydania motu proprio Pavla VI. Ministeria quedam, ktoré upravilo celú oblasť nižších svätení, už lektorát a akolytát nie sú vyhradené len pre kandidátov vysviacky.

Stalo sa tak z rozhodnutia pápeža Františka v roku 2021, keď v motu proprio Spiritus Domini umožnil prístup k týmto ministériám aj ženám. Navyše v motu proprio Antiquum Ministerium zriadil pápež František pre Cirkev nové ministérium katechétu.

Spolu s pápežovým žičením, aby taliansky Národný liturgický týždeň „prispel k teologicko-liturgicko-pastoračnému prehĺbeniu chápania služobnosti (ministeriality) v Cirkvi na otvorenie perspektív pre pastoračné rozlišovanie cirkevného spoločenstva“, tlmočí kardinál Parolin aj tieto myšlienky Svätého Otca:

„«Som medzi vami ako ten, kto slúži» (Lk 22,27), hovorí Pán: toto je vzor, ktorý musí inšpirovať každú službu v Cirkvi. Na základe tejto evanjeliovej lekcie sa neustále obnovuje služobnosť Cirkvi, aby každý človek mohol v autenticite viery a služby žiť úlohu, ktorú je na základe krstu a darov Ducha povolaný plniť.

Samotná vízia Cirkvi ako tajomstva spoločenstva a intenzívnejšie uvažovanie o prítomnosti a pôsobení Ducha Svätého prispeli k lepšiemu zdôrazneniu úlohy laikov v cirkevnom spoločenstve. Ide teda o to, aby si veriaci laici lepšie uvedomovali svoje povolanie, ktoré sa prejavuje v pluralite úloh a služieb na budovanie celého kresťanského ľudu.

Pri riešení týchto otázok si treba dávať pozor, aby sa nemiešali pojmy spoločného kňazstva a služobného kňazstva svojvoľným interpretovaním pojmu „zástupnosti“, „klerikalizovaním“ a tak vytváraním rizika, že sa de facto vytvorí nejaká cirkevná štruktúra služby paralelná s tou, ktorá je založená na sviatosti vysviacky.“( TK KBS, RV jb; ml ) 20220823027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]