[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V obci Bukovinka požehnali nový zvon zasvätený svätému Jozefovi
P:3, 23. 08. 2022 09:42, DOM

Bukovinka 23. augusta (TK KBS) Pri odpustovej slávnosti v obci Bukovinka si veriaci uctili patrónku filiálneho kostola, Pannu Máriu Kráľovnú. Pri tejto príležitosti bol požehnaný nový zvon zasvätený sv. Jozefovi. Obec Bukovinka je filiálkou farnosti Spišský Štvrtok, ktorú spravujú pátri minoriti.

Veriaci v Bukovinke sa zišli v nedeľu 21. augusta na odpustovej slávnosti, ktorej predsedal Mons. Jozef Jarab, emeritný rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tento vzácny hosť zastupoval diecézneho administrátora, biskupa Jána Kuboša, pri výnimočnom úkone - požehnaní nového zvona, ktorý nesie meno sv. Jozefa.

V obci Bukovinka bol dosiaľ iba malý zvonček v drevenej historickej zvoničke. Nový kostol žiaden zvon nemal. V priebehu roku 2021 však medzi miestnymi veriacimi dozrelo rozhodnutie a v pomerne krátkom čase sa im podarilo vyzbierať prostriedky na neveľký 72 kilogramový zvon, ktorý sa rozhodli zasvätiť sv. Jozefovi, ženíchovi Panny Márie.

Bol totiž rok sv. Jozefa a tak sa stal nový zvon votívnym darom miestnych veriacich, ale aj veriacich z okolitých obcí, ktorí túto peknú myšlienku taktiež podporili finančnými darmi. Nemalou pomocou prispeli i veriaci z bratislavskej Karlovej Vsi, ktorí si vo svojom kostole kupovali perníkové zvončeky.

Vďaka mnohým dobrým ľuďom bol nový zvon uliaty v stredu 6. júla v Krásnohorskej Dlhej Lúke pri Rožňave. Spolu s Jozefom bol uliaty ešte jeden väčší zvon (zasvätený Panne Márii) pre kostol v obci Čerhov. Pri uliatí zvona boli prítomní i veriaci z Bukovinky. Majster Róbert Slíž im túto návštevu oplatil a zúčastnil sa spolu so svojou snúbenicou na požehnaní svojho diela v Bukovinke.

Pri odpustovej svätej omši sprevádzal Mons. Jaraba miestny správca farnosti, p. Jozef Sukeník a dvaja bývalí správcovia farnosti Mons. Peter Fidermák a p. Adam Baran.

Obaja sa zaslúžili o stavbu tohto chrámu. Páter Jozef poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na tomto nádhernom diele. Vyzdvihol aj umenie mladého, iba 25 ročného majstra zvonolejára, ktorý doteraz ulial už 120 nových zvonov. Tie zvonia doma na Slovensku ale i v zahraničí.

TK KBS informoval P. Jozef Sukeník OFM Conv.( TK KBS, jsu; ml ) 20220823023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]