[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nového apoštolského nuncia Nicolu Girasoliho privítali na Slovensku
P:3, 23. 08. 2022 07:00, PRE

Bratislava 23. augusta (TK KBS) Apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli v pondelok 22. augusta pricestoval na Slovensko. V nočných hodinách ho privítali na letisku vo Viedni zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska a Apoštolskej nunciatúry na Slovensku. 

Vieden, Girasoli, privitanie, novy, nuncius
Foto: Zuzana Kostková, Človek a Viera

Na letisku nového apoštolského nuncia privítali bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko a výkonný sekretár KBS Ivan Ružička. Nechýbali Mons. Andryi Yevchuk, chargé d'affaires Apoštolskej nunciatúry na Slovensku a ďalší zástupcovia nunciatúry. 

Apoštolský nuncius po príchode povedal, že sa teší, že „po dlhej a únavnej ceste pricestoval na Slovensko, ktorým, pred niekoľkými rokmi iba prechádzal". „Hoci pociťujem únavu, veľmi sa teším na naplánované stretnutia, no najmä na spoločné slávenie svätej omše v stredu. Verím, že postupne spoznám túto krásnu krajinu a naučím sa po slovensky," povedal po príchode nuncius Girasoli. 

„Excelencia, veľmi sa teším, že vás môžem pozdraviť v mene Božieho ľudu a všetkých otcov biskupov. Vitajte na Slovensku," pozdravil nového nuncia arcibiskup Zvolenský. 

Prvé kroky nového nuncia po prílete smerovali na Apoštolskú nunciatúru v Bratislave. V stredu 24. augusta o 18:00 bude predsedať za účasti biskupov slávnostnej svätej omši v Katedrále sv. Martina v Bratislave. V ďalších dňoch odovzdá svoje poverovacie listiny na Ministerstve zahraničných vecí SR, Konferencii biskupov Slovenska i prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Svätý Otec František poveril službou apoštolského nuncia v Slovenskej republike Mons. Nicolu Girasoliho, dovtedajšieho apoštolského nuncia v Peru, 2. júla 2022. Rodák z Bari prijal kňazskú vysviacku 15. júna 1980 a bol inkardinovaný do diecézy Ruvo di Puglia. Získal doktorát z kánonického práva.  Do diplomatických služieb Svätej stolice vstúpil 1. mája 1985. Pôsobil na pápežských zastupiteľstvách v Indonézii a Austrálii, v Sekcii pre všeobecné záležitosti Štátneho sekretariátu a následne na Apoštolských nunciatúrach v Maďarsku, Belgicku, Spojených štátoch amerických a Argentíne.

Dvadsiateho štvrtého januára 2006 bol menovaný za apoštolského nuncia v Zambii a Malawi. 29. októbra 2011 bol menovaný za apoštolského nuncia v Trinidad a Tobago, Antigue a Barbude, na Bahamách, Barbadose, Dominike, Jamajke, Grenade, v Guayanskej kooperatívnej republike, na Svätom Krištofe a Nevise, Svätej Lucii, Svätom Vincentovi a Grenadínach, v Suriname a za apoštolského delegáta na Antilách. 16. júna 2017 bol menovaný za apoštolského nuncia v Peru. Ovláda anglický, francúzsky, španielsky a nemecký jazyk.( TK KBS, ml; ml ) 20220823018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]