[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Noc hradov a zrúcanín na Katarínke napriek dáždu privítala návštevníkov
P:3, 22. 08. 2022 10:24, DOM

Bratislava 23. augusta (TK KBS) V sobotu 20. augusta 2022 sa v priestoroch Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach uskutočnila akcia Noc hradov a zrúcanín. Udalosť ako tradične otvorila svätá omša, ktorú celebrovali kňazi Dominik Letz spolu s Matejom Kasanom. Svätú omšu svojím hraním a spievaním sprevádzal zbor zložený z dobrovoľníkov.

Napriek nepriaznivému počasiu sa na akcii zúčastnilo okolo 100 návštevníkov. Organizátori museli pre dážď značne pozmeniť program. Koncert, ktorý mal nasledovať po omši v podaní skupiny Musica Animae, bol zrušený. No aj tak po zvyšok večera panovala skvelá a radostná atmosféra a katarínkovský hudobný zbor pokračoval v hraní a spievaní aj po svätej omši.

„Turisti tiež mohli využiť služby sprievodcov, ktorí návštevníkov oboznámili s históriu kostola a kláštora. Pre návštevníkov bolo pripravené tradičné slovenské jedlo – chlieb s masťou a cibuľou, a k dispozícii bol aj čaj, ktorý v tomto počasí padol všetkým vhod," informovalo združenie Katarínka.

Aj keď tohtoročnej Noci hradov a zrúcanín na Katarínke neprialo počasie, všetci si ju nesmierne užili. Táto akcia bola zároveň poslednou verejnou udalosťou na Katarínke toto leto, no už teraz sa organizátori tešia na budúci rok a dúfajú, že sa brány Katarínky otvoria pre všetkých, a že sa na tejto, ale aj ďalších akciách zúčastní čo najväčší počet návštevníkov.

Občianske združenie Katarínka je dobrovoľnícke združenie mladých ľudí snažiace sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže už od roku 1994 o záchranu ruín Kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach.

Počas 25 rokov dobrovoľníckych prác sa takmer 2 000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť 2 krypty, 8 kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu.

Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.( TK KBS, kat; ml ) 20220822021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]