[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Peru ocenili Mons. Nicolu Girasoliho po päťročnej službe nuncia
P:3, 18. 08. 2022 11:51, ZAH

Peru 18. augusta (RV) Doterajšiemu apoštolskému nunciovi v Peru Mons. Nicolovi Girasolimu, ktorému pápež František v júli zveril novú misiu nuncia v Slovenskej republike, udelili v Peru na záver jeho päťročnej služby vysoké ocenenia Pápežská katolícka univerzita Peru (PUCP) a miestna konferencia biskupov.

Na ceremónii v stredu 17. augusta v hlavnom meste Lima, ktorá sa konala ako sprievodné podujatie popri plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Peru, bol spolu s vedením PUCP (Pontificia Universidad Católica del Perú) prítomný aj biskupský zbor krajiny. Čestnú medailu Jorgeho Dintilhaca odovzdal vatikánskemu diplomatovi rektor univerzity Dr. Carlos Garatea „za záslužnú prácu, úsilie a sprevádzanie univerzity“. Jeho vzťah k akademickej obci charakterizoval ako „systematické sprevádzanie, láskavosť, veľkodušnosť a vzájomný rešpekt“.

Mons. Girasoli, ktorý pôsobil ako apoštolský nuncius v Peru päť rokov, pri poďakovaní uviedol: „Prijímam toto vyznamenanie tak, ako keby bolo udelené Svätému Otcovi. Budem tlmočiť pápežovi, u ktorého už mám dohodnutú audienciu v najbližších dňoch, že ste urobili toto gesto, ktoré je viac ako mne adresované nášmu milovanému pápežovi Františkovi“.

Na akademickej ceremónii boli spolu s členmi Rady univerzity prítomní Mons. Miguel Cabrejos Vidarte, predseda Konferencie biskupov Peru a predseda Rady biskupov latinskej Ameriky CELAM; kardinál Pedro Barreto SJ, veľký kancelár PUCP; Mons. Carlos Castillo, arcibiskup Limy a ďalší biskupi.

Konferencia biskupov Peru, ktorá združuje 46 cirkevnosprávnych jednotiek, v ten istý deň odovzdala Mons. Girasolimu svoje najvyššie vyznamenanie - Medailu sv. Turíbia de Mogrovejo.

Novomenovaný nuncius príde na Slovensko 22. augusta

Menovanie Mons. Nicolu Girasoliho za apoštolského nuncia v Slovenskej republike bolo zverejnené 2. júla (životopis). Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, arcibiskup Girasoli pricestuje na Slovensko v pondelok 22. augusta. V stredu 24. augusta bude v Katedrále sv. Martina v Bratislave predsedať slávnostnej svätej omši o 18. hodine. V ďalších dňoch odovzdá svoje poverovacie listiny Konferencii biskupov Slovenska i prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Mons. Nicola Girasoli, ktorý má 65 rokov, je titulárnym arcibiskupom apuloegnatínskym. Jeho titulárne sídlo Egnatin(us) in Apulia (tal. Egnazia Appula) je niekdajšie starobylé biskupské sídlo v oblasti dnešného Bari na juhu Talianska. Do funkcie apoštolského nuncia v SR nastúpi po Mons. Giacomovi Guidovi Ottonellovi, ktorý ju zastával do 31. októbra 2021, keď Svätý Otec prijal jeho zrieknutie sa úradu po presiahnutí vekovej hranice 75 rokov.( TK KBS, RV jb; ml ) 20220818019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]