[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť Nanebovzatej Panny Márie oslávili aj v Kláštore pod Znievom
P:3, 17. 08. 2022 13:55, DOM

Kláštor pod Znievom 17. augusta (TK KBS) Počúvajte vrúcny hlas, jak Mária volá nás... Spevom tejto piesne sa v sobotu 12. augusta 2022 začala púť v Kláštore pod Znievom k sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Po privítaní pútnikov farárom Štefanom Hýroššom vo farskom Kostole sv. Mikuláša a po požehnaní dekanom Vladimírom Maslákom sa vybrali k Lurdskej kaplnke.

Cestou k nej ich sprevádzala modlitba sv. ruženca. V zátiší kaplnky obklopení korunami stromov Panne Márii zaspievali loretánske litánie a osviežili sa vodou vyvierajúcou pri nej. Duchovne a telesne občerstvení pokračovali krížovou cestou na kalváriu ku Kostolu sv. Kríža. 

Vyvrcholením sobotňajšej púte bola svätá omša na nádvorí kláštora za prepoštským Kostolom Nanebovzatia Panny Márie na mieste, kde sa kedysi nachádzala najstaršia botanická záhrada v strednej Európe, čo pripomenula aj starostka obce Kláštor pod Znievom Erika Cintulová.

Hlavný celebrant Mons. Jozef Petráš, farár v Ladcoch, sa v homílii zameral na hodnotu rodiny v dnešnej dobe a taktiež na dôležité poslanie matky v našich životoch. Tak ako malé deti sú nepokojné, keď ich matka nie je nablízku, čakajúc a hľadajúc sa potešia, hneď ako ju uvidia, tak aj my prichádzajme k našej nebeskej Matke, lebo len cez ňu sa dostaneme bližšie k Ježišovi.

Svätú omšu sprevádzal Chrámový zbor Kostola Sedembolestnej Panny Márie zo Žiaru nad Hronom.

Následne bola odhalená pamätná tabuľa kňazovi, kanonikovi a  historikovi Mikulášovi Mišíkovi (v Kláštore pod Znievom pôsobil v rokoch 1954 - 1965). Všetkých pútnikov čakalo občestvenie. Večer OZ Dobrý Pastier pripravilo muzikál Fiat Lux pod vedením autora a režiséra Branislava Valku. Účinkovali v ňom klienti OZ, ako aj dekan Vladimír Maslák.

V nedeľu 14. augusta sa konala svätá omša na nádvorí kláštora za prepoštským Kostolom Nanebovzatia Panny Márie. Celebroval ju Ivan Moďoroši, duchovný Univerzitného pastoračného centra v Martine.

Vo svojej kázni všetkých povzbudil, aby s dôverou prichádzali k Panne Márii ako deti ku svojej matke, veď jej srdce bije len pre nás. Ako mesiac je odrazom slnka, tak aj Panna Mária je odrazom Ježiša. Žime svoj život v spojení s Kristom a Pannou Máriou, aby sme sa mohli narodiť pre nebo.

Poobede spestrila svojím vystúpením hudobná skupina Šinálband. 

Púť bola ukončená svätou omšou v pondelok, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Zároveň boli požehnané bylinky a výrobky z nich. Celebroval ju Vladimír Maslák, rektor prepoštského Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Kláštore pod Znievom a predseda OZ Dobrý Pastier.

Po svätej omši bola odhalená pamätná tabuľa kňazovi, saleziánovi a spisovateľovi Don Jánovi Augustínovi Beňovi, maturantovi znievskeho gymnázia v roku 1943/1944.

TK KBS informovala Miroslava Thomková( TK KBS, mth; ml ) 20220817036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]