[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tisíce ľudí v Košiciach si prišlo uctiť pozostatky kardinála Jozefa Tomka
P:3, 14. 08. 2022 21:05, DOM

Košice 14. augusta (TK KBS) Tisíce ľudí prišlo do košickej Katedrály sv. Alžbety, kde verejne vystavili pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka. Čestná stráž preniesla rakvu s kardinálom v sprievode pod vedením košických biskupov - arcibiskupa Bernarda Bobera a biskupa Mareka Forgáča - z Kaplnky svätého Michala. V tichej modlitbe sa s kardinálom Tomkom ľudia lúčili od štvrtej popoludní do večerných hodín. V programe bola aj panychída s košickým eparchom Cyrilom Vasiľom a Petrom Rusnákom, bratislavským eparchom, apoštolským administrátorom sede vacante Prešovskej archieparchie.

Zdroj: Katolícke noviny 

Pozostatky kardinála Tomka opäť vystavia v pondelok od 9:00 do 12:00. V utorok, v deň pohrebu, budú pozostatky vystavené od 7:00 ráno. K dispozícii je i kondolenčná kniha. V utorok o 11:00 začne pohrebná svätá omša v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Želaním kardinála bolo, aby miesto posledného odpočinku mal v Katedrále sv. Alžbety, kde má pripravenú hrobku. Hlavným celebrantom pohrebnej svätej omše za zosnulého kardinála Tomka,  ktorá začne v utorok 11:00 v Katedrále sv. Alžbety, bude kardinál Dominik Duka OP, emeritný pražský arcibiskup. 

Koncelebrantmi budú bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz a ostrihomsko – budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Košická arcidiecéza očakáva účasť biskupov zo Slovenska, Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, stovky kňazov, zasvätených a tisícky veriacich. V úvode svätej omše prítomných privíta biskup Forgáč, v závere sa poďakuje arcibiskup Bober. Očakáva sa účasť najvyšších ústavných činiteľov - prezidentky SR Zuzany Čaputovej, predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a predsedu vlády SR Eduarda Hegera.

V Košiciach bude pohreb kardinála realizovaný podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku s liturgickými rúchami vo fialovej farbe. Svätú omšu prinesie v priamom prenose RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN. Hudobne ju bude sprevádzať Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa, na organe bude hrať František Beer.

Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962. Vtedy tu pochovali biskupa Jozefa Čárskeho. Práve biskup Čársky v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma. Kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, zomrel v Ríme v pondelok 8. augusta. Zomrel ako nestor (najstarší žijúci kňaz) Košickej arcidiecézy v 99. roku života (zomrel vo veku 98 rokov), 74. roku kňazstva a 43. roku biskupskej služby.

_
Aktualizované( TK KBS, ml; ml ) 20220814002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]