Bratislava 13. augusta (TK KBS) Z Bratislavy vyprevadili pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka do Košíc.
(kliknite na video)
Vyvrcholením dvojdňového programu rozlúčky v hlavnom meste bola svätá omša za dušu zosnulého kardinála v Katedrále sv. Martina. Hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. V homílii sa prihovoril apoštolský prefekt Azerbajdžanu Mons. Vladimír Fekete.
„Zišli sme sa, aby sme sa modlili za zosnulého otca kardinála Jozefa Tomka a naše modlitby v tejto chvíli vyvrcholia slávením svätej omše," povedal v úvode svätej omše v bratislavskej katedrále arcibiskup Zvolenský.
„O živote človeka zvykneme hovoriť, že dostáva poslanie - životné poslanie. Dokonca poznáme aj často, že to životné poslanie sa dá vyjadriť životná misia. Každý pokrstený, každý pobirmovaný má poslanie. Zosnulý otec kardinál Jozef Tomko prežíval svoj život vždy ako poslanie, vždy ako misiu pred Pánom Bohom.
A to takým príkladným spôsobom, že ho pápež, svätý Ján Pavol II. nakoniec pozval, aby veľkú časť svojho života bol aj na čele všetkých, ktorí žijú misiu Cirkvi, sú misionári osobitným spôsobom (pozn. TK KBS - zosnulý kardinál Jozef Tomko bol prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov).
Ďakujeme Pánovi za príklad otca kardinála Jozefa Tomka, ktorý nám ukazoval, že nás život je poslanie, misia, aj misia evanjelizovať, šíriť Evanjelium," uviedol arcibiskup Zvolenský.
Biskup Fekete: Svedčil, že náš život nadobúda zmysel iba s Kristom
V homílii sa prítomným prihovoril apoštolský prefekt Azerbajdžanu Mons. Vladimír Fekete. „Celý svet a osobitne Slovensko sa v týchto dňoch sa lúči s jedným zo svojich veľkých synov. Veriaci i neveriaci vyprevádzajú na poslednú cestu otca kardinála Jozefa Tomka," prihovoril sa v mene slovenských misionárov, ktorí ohlasujú Ježiša Krista po celom svete a pre ktorých bol otec kardinál vždy „prvým misionárom“. „Nielen preto, že 16 rokov stál na čele kongregácie pre ohlasovanie Evanjelia, ale aj celým svojím osobným životným nasadením, svedčil, hovoril, o tom, že náš život nadobúda plný zmysel iba v spojení s Ježišom Kristom," uviedol.
Slovensko podľa neho patrí síce medzi menšie krajiny, no na počet obyvateľov má úctyhodný počet laikov, rehoľných sestier a kňazov, ktorí účinkujú - s výnimkou Antarktídy - na celom svete. Povedal, že nášho zosnulého môžeme popri všetkých iných prívlastkoch považovať a pokladať za prvého misionára v tom zmysle, že ako predstavený kongregácie vo Vatikáne 16 rokov vysviacal biskupov, zakladal diecézy, posielal nové a nové sily na všetky prvé línie do krajín, ktoré ešte nepoznali Ježiša Krista, ktoré sa od neho vzdialili a kde ľudia blúdili, pretože im chýbalo svetlo Kristovo.
Týchto 16 rokov účinkovania na čele kongregácie ho podľa biskupa Feketeho urobilo známym po celom svete i na Slovensku. „Ale nielen veľkosť funkcie a zodpovednosti, aj jeho jednoduché, pekné ľudské vlastnosti z neho urobili človeka, s ktorým sa človek rád stretával, pretože vedel, že od neho dostane radu, povzbudenie, usmernenie, ktoré bolo vyčítané nielen z kníh, ale bolo to prežité," povedal biskup Fekete.
Všetci ľudia na svete majú podľa neho právo poznať Ježiša Krista. Aby ho mohli poznať, je treba, aby tí, ktorí kto poznajú, o ňom hovorili svojim životom, a keď treba, aj slovom, dodal biskup Fekete, podľa ktorého to bol kardinál Tomko, ktorý zveril slovenským saleziánom misiu v Azerbajdžane. Podľa predstáv tamojších úradov sa mali saleziáni venovať iba cudzincom. „Otec kardinál nám však kládol na srdce, aby sme našu činnosť vykonávali tak, aby príklad nášho života a naše slová pomohli spoznať Ježiša aj tým, ktorí ho nepoznajú a majú o ňom nepravdivé informácie,“ zaspomínal si na stretnutie s kardinálom v roku 2000 biskup Fekete.
Ako odkaz, ktorý nám zanechal zosnulý kardinál Tomko, označil skutočnosť, že každý máme svoju misiu. „Som presvedčený, že každý môžeme a máme prežívať svoju vieru ako dar a poslanie a každý jeden z nás môže a má splniť tú úlohu, ktorú za neho nesplní nikto iný. My všetci, bratia a sestry, žijeme svoj život v tých najrozličnejších profesiách, zamestnaniach, povolaniach. A ako veriaci ho môžeme a máme prežívať nielen ako svoju súkromnú vec, do ktorej nikoho nie je, ale ako veriaci, ktorí prijali Ježiša Krista za svojho Pána a Spasiteľa ho môžeme a máme prežívať ako účasť na poslaní misie Cirkvi."
„Každý jeden z nás sa môže a má právo cítiť byť misionárom Ježiša Krista, a to tam, kde ho postavila Božia prozreteľnosť. (...) Každý jeden z nás je povolaný prijať svoj život ako Boží dar a ako výzvu prinášať svetlo Ježiša Krista tam, kde vládne tma nevedomosti, ohlasovať Kristovu pravdu a lásku tam, kde kraľuje lož a pretvárka, prinášať oslobodenie v Kristovi tam, kde človeka oberá o jeho slobodu a dôstojnosť, hriech, ľudská zloba a slabosť," povedal kazateľ, biskup Fekete, ktorý poďakoval veriacim v mene slovenských misionárov žijúcich v zahraničí za duchovnú a materiálnu pomoc.
„Zosnulý kardinál nás svojim životom povzbudzuje, aby sme sa nehanbili, že sme veriaci, kresťania, katolíci. Aby sme si nenechali nahovoriť istými silami, že my sme tí zaostalí tmári, ktorí už skoro vyhynú a bude už taký moderný svet bez kresťanstva. Nie. My veríme, že v Ježišovi Kristovi má svoju budúcnosť," dodal biskup Fekete.
Zádušnú svätú omšu v zaplnenej bratislavskej katedrále, ktorou vyvrcholil dnešný program rozlúčky, koncelebrovali ďalší kňazi a biskupi - žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek a bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Predchádzala jej tiché verejné uctenie spolu s modlitbami za zomrelého. Jednu z nich viedol biskup Haľko.
Biskup Haľko povedal, že je dôležité stále pripomínať, že zosnulý kardinál bol Kristov kňaz, Kristov biskup a kardinál. Ústrednou témou jeho homílii bol podľa biskupa Haľka živý zmŕtvychvstalý Kristus.
Keď kardinál pochovával iných, poukazoval na nádej v Kristovi, ktorý je zmŕtvychvstalý a živý. Pri každej rozlúčke zo zosnulými okrem toho, že rozjímame o ňom, rozjímame aj o sebe. O tom, že náš život je konečný, že dni nášho života končia, povedal biskup Haľko. Kresťania však plačú nie preto, že nemajú nádej, ale že odišiel dobrý človek. A to je nie je plač zúfalstva a beznádeje, dodal Mons. Jozef Haľko. V jednom zo svojich podcastov zverejnil aj homíliu, v ktorej opísal, čo robiť keď vojdete do chrámu, kde je rakva zo zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom.
Po svätej omši pozostatky zosnulého kardinála Tomka vyprevadili za potlesku veriacich z katedrály a prevezú ich do Košíc. Pre majiteľa pohrebníctva SOLAMEN Roberta Dinuša to bol neopísateľný pocit, keď mu telefonovali, či by jeho pohrebná služba dokázala zabezpečiť smútočné obrady za zosnulého otca kardinála Jozefa Tomka v Bratislave. „Bola to pre mňa veľká pocta, ale zároveň aj zodpovednosť. Síce dennodenne pochovávame, ale pochovať otca kardinála je udalosť, ktorá sa už zrejme v živote nebude opakovať,” povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS s tým, že kardinál Tomko je najväčšia osobnosť, ktorá bola po smrti zverená pohrebnej službe. Vystavovanie tela kardinála dlhší čas je podľa Roberta Dinuša možné, pretože pozostatky sú uložené v cínovej vložke. „Tá sa používa, keď sa telo pochováva do krypty,” dodal Robert Dinuš.
Aj dnešné verejné uctenie pozostatkov bolo možné naživo sledovať na Facebooku Televízie LUX.
...
Emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov Jozef Tomko zomrel v pondelok vo veku 98 rokov. V Ríme, kde sa s ním rozlúčili v Bazilike sv. Petra, zažil siedmich pápežov. Rodák z Udavského bol najstarším členom kardinálskeho kolégia. Jeho služba v orgánoch Svätej stolice spadá do pontifikátov Jána XXIII., Pavla VI., Jána Pavla I., Jána Pavla II., Benedikta XVI. a súčasného pápeža Františka. Viacdňová rozlúčka s kardinálom Tomkom na Slovensku začala po prevoze jeho pozostatkov z Ríma na Slovensko. V piatok si ho prišli do bratislavskej katedrály uctiť tisíce ľudí za účasti predstaviteľov Cirkvi a najvyšších ústavných činiteľov prezidentky SR Zuzany Čaputovej, predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a predsedu vlády SR Eduarda Hegera. Ich odkazy do kondolenčnej knihy kardinála nájdete na Facebooku TK KBS.
Po rozlúčke v Bratislave prevážajú pozostatky kardinála Tomka do Košíc. Príchod je naplánovaný na 19:00. V nedeľu o štvrtej popoludní ich vystavia v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach na uctenie si modlitbou v tichu až do 21. hodiny, kedy ich presunú do Kaplnky sv. Michala. V pondelok ich vystavia dopoludnia od deviatej do dvanástej v katedrále, potom opäť presunú do Kaplnky sv. Michala. Svätej omši s pohrebnými obradmi bude v utorok 16. augusta o 11:00 v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach predsedať emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Kardinál Tomko bude pochovaný v krypte Katedrály svätej Alžbety, kde má pripravenú hrobku.
Poznámka: V texte sú využité fotografie Jaroslava Mikulca zo Spoločenstva Človek a Viera
-
Aktualizované