[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS pred rozlúčkou v Ríme: Kard. Tomko bol našou veľkou oporou
P:3, 11. 08. 2022 09:25, DOM

Vatikán 11. augusta (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský vníma ako zadosťučinenie, že pozostatky kardinála Jozefa Tomka budú privezené na Slovensko “vládnym” lietadlom. „Je to zadosťučinenie. Je to ocenenie pána kardinála. Som vďačný predstaviteľom SR za toto rozhodnutie, pretože sa ocení jedinečná osobnosť, ktorá pochádzala zo Slovenska.

Kardinál Tomko v dobrom slova zmysle preslávil Slovensko v zahraničí, na celom svete ako reprezentant Katolíckej cirkvi, ale ktorý ochotne priznával, že pochádza zo Slovenska. Pre univerzálnu Cirkev bol kardinál Jozef Tomko dlhé roky hlavný misionár, lebo bol prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Ako povedal Mons. Stanislav Zvolenský novinárom po ceste na pohrebné obrady do Ríma, bol na čele všetkých misionárov Katolíckej cirkvi.

„Pre Cirkev na Slovensku bol zase jedinečnou oporou. Bol našim duchovným priateľom a otcom,” povedal s tým, že u neho sme vždy zisťovali a učili sa prežívať život Cirkvi v rozmere svetovej Cirkvi, pretože poznal život Cirkvi v Japonsku, v Číne, Indii, Libanone, Argentíne, USA, v Austrálii či v Afrike.

„Mal skúsenosť so životom cirkvi v najrozličnejších častiach sveta v rozličných spoločenských podmienkach, politických podmienkach. V tomto bol našou veľkou oporou a našim veľkým učiteľom,” zdôraznil bratislavský arcibiskup metropolita, podľa ktorého bol zároveň otec kardinál aj priateľom a láskavým otcom, ale aj učiteľom.

Kardinál Tomko mal podľa arcibiskupa Zvolenského kontakt so Slovenskom aj počas totality. „Mal so Slovenskom určitý kontakt, aj keď nie oficiálny. Po páde totality bol kontakt veľmi živý. Pravidelne rád chodieval na Slovensko. Všetci, ktorí cestovali do Ríma, vždy sa rád stretával s tými, čo prichádzali zo Slovenska. Takže bol to živý osobný kontakt. On sám sa vždy zaujímal o Slovensko. Sledoval život Cirkvi na Slovensku a bol vždy pripravený poradiť,” povedal pri ceste na rozlúčku so zosnulým kardinálom Tomkom do Vatikánu.( TK KBS, rp; ml ) 20220811018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]