[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 27. 09. 2023   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Duka: Považujem za svoju povinnosť rozlúčiť sa s ním osobne
P:3, 11. 08. 2022 06:30, ZAH

Praha 11. augusta (TK KBS) Kardinál Dominik Duka spomína na svojho zosnulého kolegu z kardinálskeho úradu, ktorého pohrebný obrad bude mať česť viesť v Košiciach, domovskej arcidiecéze kardinála Jozefa Tomka. Správa o odchode kardinála Tomka, rodáka z Udavského, je podľa neho „do istej miery bolestnou správou, ale zároveň vieme, že zomrel najstarší kardinál kardinálskeho kolégia, ktorého vymenoval pápež Ján Pavol II. V službe Cirkvi sa vypracoval, dá sa povedať, od piky na jeden z najvyšších úradov v Katolíckej cirkvi ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. „Stal sa tak zodpovedným za veľkú časť sveta, ktorú nazývame katolícka misia. Je to nielen veľká česť, ale aj mimoriadne vyčerpávajúca práca, pretože úrad, ktorý viedol, znamenal, že bol neustále v pohybe. Dalo by sa povedať, že bol druhým mužom Cirkvi, ktorý cestoval po svete, hneď po pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorého bol verným spolupracovníkom," napísal kardinál Duka.

„Jeho znalosti o Cirkvi boli mimoriadne hlboké a získal si veľkú podporu a uznanie od rôznych miestnych cirkví v Afrike, Ázii a iných oblastiach, kde sa nachádzal. Bol jedným z prvých tajomníkov Biskupskej synody, ktorú po Druhom vatikánskom koncile inicioval pápež Pavol VI. Domnievam sa, že rodák z našej širšej vlasti, bývalého Československa, skutočne dosiahol najvyšší úrad rímskokatolíckej cirkvi v jej histórii. Tento úrad vykonával kompetentne, so znalosťami, ale aj s veľkou trpezlivosťou. Napriek svojmu vysokému veku bol nielen predsedom Pápežskej rady pre Medzinárodný eucharistický kongres, ale aj konzultantom a poradcom nás ostatných kardinálov a biskupov. Môžem tiež povedať, že veľmi dobre rozumel situácii Cirkvi v postkomunistických krajinách, najmä na Slovensku, ale aj v Českej republike, pretože táto oblasť mu bola naozaj blízka," píše ďalej kardinál Duka.

„Pri jeho poslednej návšteve Slovenska počas cesty pápeža Františka sme sa vlastne tak trochu rozlúčili, bez toho, aby sme o tom vedeli, a mali sme možnosť spolu s pápežom Františkom hovoriť o živote Cirkvi na Slovensku. Považujem za svoju povinnosť rozlúčiť sa s ním osobne v jeho rodnej Košickej arcidiecéze," dodal kardinál Duka, ktorý bude predsedať pohrebnej svätej omši za zosnulého kardinála Jozefa Tomka v utorok 16. augusta v Košiciach.

Zdroj: dominikduka.cz( TK KBS, ddu; ml ) 20220811001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]