[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekumenický výbor a Rada pre ekumenizmus spojila duchovná obnova
P:3, 09. 08. 2022 09:10, DOM

Mýto pod Ďumbierom 9. augusta (TK KBS) V horskom prostredí Mýta pod Ďumbierom zorganizovali členovia Rady pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy a Ekumenického výboru Evanjelickej cirkvi a.v. spoločnú ekumenickú duchovnú obnovu. Jej témou bolo „Božie slovo a Božia láska nás skutočne zjednocujú“.

Bola to vôbec prvá spoločná ekumenická obnova pre tieto komisie na Slovensku. Vznikla vďaka impulzu pápeža Františka, ktorý pri návšteve Slovenska v septembri 2021 podnecoval ku kontemplácii Boha ekumenickou rodinou, ktorá by „išla nad rámec filozofických a teologických konceptualizácií“.

Hlavným tvorcom zamyslení na obnove bol kňaz Paolo Cocco z kapucínskeho rádu z Talianska, spolupracovník Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov a člen Hnutia Fokoláre, ktorý prednáša na talianskych teologických fakultách témy o ekumenizme. Súčasťou boli večerné ekumenické modlitby, vrátane modlitieb za mier, svätá omša v katolíckom kostole i služby Božie v evanjelickom kostole.

Zamyslenia nad Božím slovom na témy ako „Evanjelium ospravedlnenia“, „Žiť podľa evanjelia“, „Ježiš prítomný medzi svojimi“ a „Ukrižovaný Ježiš zjednocuje rozptýlené Božie deti“ vychádzali aj z konkrétnych osobných a medzicirkevných skúseností. Následná kontemplácia a úprimné otvorené zdieľanie podnietili účastníkov ku reflexiám a nechýbali ani početné priateľské rozhovory, pri ktorých hlavnou myšlienkou bolo s úctou sa počúvať a zachytiť to, čo Duch Svätý hovorí v danej skúsenosti pre všetkých. „Vzájomná tolerancia“, ktorá niekoľko desaťročí viedla ekumenický dialóg medzi cirkvami, tak medzi účastníkmi prirodzene vyústila do radostnej snahy spoločne žiť podľa Ježišovho prikázania vzájomnej lásky, čo je základ duchovného ekumenizmu.

Toto letné ekumenické duchovné podujatie sa konalo prezenčne, pričom bolo možné pripojiť sa na meditácie a spoločné zdieľanie aj online. Účastníci zažili spolu tri dni a odchádzali spojení pevným putom Kristovej lásky a skúsenosťou vzájomnej jednoty. Veríme, že ekumenická obnova v Mýte pod Ďumbierom začala tradíciu podobných duchovných stretnutí ekumenickej rodiny na Slovensku, informovali Ivana Šušaníková a Eva Guldanová.( TK KBS, egu, isu; ml ) 20220809045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]