[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Organista Szabó a huslista Michalica na festivale v Bazilike sv. Egídia
P:3, 08. 08. 2022 22:28, DOM

Bardejov 8. augusta (TK KBS) V utorok 9. augusta 2022 o 20:00 sa v Bazilike minor sv. Egídia v Bardejove uskutoční už štvrtý festivalový koncert jubilejného XXX. ročníka Organových dní Jozefa Grešáka. Dramaturgiu koncertu naplnia umelci zo Slovenska - organista Imrich Szabó a huslista Peter Michalica.

Docent Imrich Szabó, rodák z Nových Zámkov, popri štúdiu na gymnáziu študoval organ súkromne u Istvána Barótiho v Budapešti. Pokračoval na Konzervatóriu v Bratislave (prof. Irma Skuhrová) a HF VŠMU (prof. MUDr. Ferdinand Klinda). Ako štipendista SHF v Bratislave študoval u prof. Ivana Sokola. Absolvoval majstrovské kurzy u prof. Jiřího Reinbergera v Prahe. Z domácich i zahraničných súťaží si odniesol viacero významných ocenení a laureátstiev. Intenzívna koncertná činnosť ako sólistu či spolupráca s domácimi i zahraničnými orchestrami sa odrážajú na šírke umelcovho repertoáru, ktorý je zaznamenaných i na nevšedne rozsiahlom počte zvukových nosičov. Druhou charakteristikou Imricha Szabóa je jeho pedagogická činnosť na Konzervatóriu v Bratislave a od roku 1995 aj na HTF VŠMU v Bratislave. Založil organový koncertný cyklus Pod Pyramídou v SRo v Bratislave. Ako člen odbornej komisie sa podieľal na stavbe nového nástroja v Slovenskej filharmónii v Redute. Imrich Szabó svoju časť dramaturgie vystaval z diel Johanna Sebastiana Bacha (Prelúdium a fúga a mol, BWV 543); Jozefa Grešáka (Modlitba z Organovej knihy pre Ivana Sokola); Istvána Kolossa (IV. časť z Res severa verum gaudium - Veľkonočná fantázia) a Théodora Duboisa (Toccata G dur z 12 Pièces pour Grand Orgue).

Prof. Peter Michalica, rodák z Kremnice, kde ho do tajov husľovej hra zaúčal Rudolf Országh. Na štúdiách na Konzervatóriu v Bratislave a HF VŠMU v Bratislave ho viedol prof. Ján Skladaný. Za ďalšími interpretačnými skúsenosťami zamieril Peter Michalica do Moskvy na Konzervatórium P. I. Čajkovského (prof. Jurij Jankelevič a prof. Maja Samuilovna Glezarova) a do Bruselu na Kráľovské konzervatórium (prof. André Gertler). Interpretačné majstrovstvo prof. Petra Michalicu mali možnosť počuť na koncertných pódiách nielen u nás, ale aj v štyridsiatich štátoch na štyroch kontinentoch. Dôležitou oblasťou umelcovej aktivity je jeho pedagogická práca nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Peter Michalica je známy svojim zanietením pre hodnoty klasickej hudby, a preto je aj vyhľadávaným pedagógom husľovej hry.V súčasnosti pôsobí ako profesor na JAMU v Brne a na Konzervatóriu v Bratislave. V rodnom dome v Kremnici založil v roku 2000 koncertný cyklus Hudba pod diamantovou klenbou. Je predsedom Správnej rady Nadácie Jána Cikkera.

Peter Michalica sa predstaví v dielach Johanna Sebastiana Bacha (Sarabanda z Patity d mol pre sólové husle, BWV 1004), Georga Friedricha Händela (Sonáta č. 6 E dur pre husle a basso continuo) a Gabriela Faurého (Prebudenie zo sna, op. 7/1).

Organový festival pod záštitou primátora mesta Bardejov pripravili Rímskokatolícka farnosť sv. Egídia a Mesto Bardejov – Oddelenie kultúry. Festival finančne podporil Fond na podporu umenia. Medzinárodný organový festival, ktorý potrvá do 20. septembra 2022, nesie pomenovanie po skladateľovi, organistovi, klaviristovi, pedagógovi a organizátorovi hudobného života Jozefovi Grešákovi (1907-1987), ktorý práve na tomto organe v tejto bazilike hrával ešte ako žiak Štátnej meštianskej škole v rodnom Bardejove.

TK KBS informovala Silvia Fecsková( TK KBS, sfe; ml ) 20220808036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]