[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezidentka, premiér a predseda parlamentu: Kard. Tomkovi patrí vďaka
P:3, 08. 08. 2022 11:30, DOM

Bratislava 8. augusta (TK KBS) Najvyšší ústavní činitelia reagujú na úmrtie kardinála Jozefa Tomka.

- Kondolencia predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára predsedovi KBS Mons. Stanislavovi Zvolenskému

Vaša Excelencia, pán arcibiskup,

s hlbokým zármutkom som prijal správu o dnešnom úmrtí Jeho Eminencie kardinála Jozefa Tomka, ktorý bol nielen posledne žijúcim slovenským kardinálom, ale aj významnou osobnosťou katolíckej cirkvi a celého duchovného sveta. Jeho odchodom stráca nielen Slovensko výnimočného človeka, ktorého život bol príkladom viery, pokory a skromnosti a celoživotná práca a misijné dielo inšpiráciou pre nové generácie duchovných predstaviteľov.

Dovoľte, aby som Vám, všetkým pozostalým a blízkym priateľom i spolupracovníkom s ktorými počas svojho aktívneho života spolupracoval, v tejto ťažkej chvíli vyjadril v mene poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ako aj v mene mojom, úprimnú hlbokú sústrasť a spoluúčasť.

Prijmite, prosím, pri tejto bolestnej príležitosti, prejav mojej najhlbšej úcty.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár

- Kondolencia predsedu vlády SR Eduarda Hegera (zo sociálnej siete) 

ODPOČÍVAJTE V POKOJI

Dnes nás opustil v skorých ranných hodinách vo veku 98 rokov kardinál Jozef Tomko. Túto smutnú správu som prijal s veľkou ľútosťou.

Spomínam, ako som sa s ním ešte v marci tohto roka, počas mojej zahraničnej cesty vo Vatikáne, osobne stretol. Bol to pre mňa vzácny moment. Kardinál Tomko sa za roky svojho života stal významnou osobnosťou, s vplyvom nielen na slovenské ale celosvetové cirkevné dianie. Patrí mu obrovská vďaka a uznanie za jeho službu.

Česť jeho pamiatke a pozostalým vyjadrujem úprimnú sústrasť.

“Odpočinutie večné daj mu, Pane, a svetlo večné nech mu svieti. Nech odpočíva v pokoji.”

Predseda vlády SR Eduard Heger

- Kondolencia prezidentky SR Zuzany Čaputovej (zo sociálnej siete) 

Odchodom kardinála Jozefa Tomka strácame človeka, ktorý vždy pamätal na Slovensko a jeho záujmy, ktorý pomohol množstvu ľudí utekajúcim pred komunistickým režimom, a ktorý nám do posledných chvíľ svojho naplneného života dodával optimizmus a nádej, že všetky krízy zvládneme. Osobne sme sa stretli v decembri 2020 počas mojej návštevy Vatikánu. Napriek svojmu vysokému veku pôsobil povzbudzujúco a odhodlane.

Kardinál Tomko je jedným zo zakladateľov kolégia, ktoré bolo v časoch totality jedným z útočísk pre našich duchovných v Ríme. Aj keď sa po roku 1948 nemohol vrátiť, s domovom udržiaval živý kontakt, aktívne pracoval pre Slovensko a hovoril o ňom vždy s hrdosťou. Úprimnú sústrasť všetkým blízkym. Česť jeho pamiatke!

Prezidentka SR Zuzana ČaputováĎalšie reakcie predstaviteľov politického života je možné nájsť TU.( TK KBS, ehe, zca; ml ) 20220808024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]