[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový gvardián hlohoveckého kláštora slávil s veriacimi Porciunkulu
P:3, 04. 08. 2022 09:39, DOM

Hlohovec 4. augusta (TK KBS) V utorok vo františkánskom kostole Všetkých svätých v Hlohovci bola slávnostná svätá omša na sviatok Panny Márie Anjelskej, ľudovo nazývaný “Porciunkula“. Tento názov sa viaže na malý kostolík v Taliansku, kde sa začali písať dejiny františkánskej rehole a bolo v tento deň možné získať plnomocné odpustky. Svätú omšu slúžil novovymenovaný gvardián kláštora a správca kostola páter Augustín Peter Hlavina OFM, ktorý vo funkcii vystriedal pátra Jeremiáša Daniela Kvaku OFM. Vo svojej homílii sa zameral práve na silu plnomocných odpustkov, ktoré získať v stredoveku nebolo také ľahké, ako teraz. Veriaci museli putovať k hrobom apoštolov Petra a Pavla do Ríma, k hrobu apoštola Jakuba do Compostelly v Španielsku, alebo do Svätej zeme.

Krátko potom, keď sa František počas júlovej noci modlil v kostole Panny Márie Anjelskej, mal videnie. Zjavil sa mu Kristus so svojou Matkou a zástupom anjelov a vyzval ho, aby si vyprosil milosť, ktorá by oslávila Boha a spasila ľudí. Hneď potom sa mal vrátiť do Perugie, aby predniesol pápežovi svoju, na tú dobu odvážnu prosbu. V sprievode brata Massea predstupuje pred pápeža a prosí o veľmi významné odpustky „aby každý veriaci, ktorý s pravou ľútosťou a po sviatosti zmierenia príde do kostolíka Panny Márie Anjelskej, dosiahol úplné odpustenie svojich vín a trestov". Prekvapený pápež súhlasí, ale vyslovuje obmedzenie, aby to platilo navždy, každý rok, ale iba jeden deň, od vešpier predchádzajúceho dňa do vešpier nasledujúceho dňa.

Porciunkula znamená v preklade malý kúsok či čiastočka zeme. Aj my sme pozvaní zakúsiť lásku Boha na tomto kúsku zeme, v našom chráme, ktorý stavali naši predkovia a kde prichádzame na stretnutie s Kristom v Eucharistii. Liturgiu slova a obetné dary pripravilo Združenie kresťanských seniorov. Na svätú omšu prišli okrem domácich františkánskych terciárov aj terciári z Topoľčian. Po záverečnom požehnaní nasledovalo spoločné agapé v kvadrume kláštora.

TK KBS informovala Lucia Froncová( TK KBS, lf; rp ) 20220804011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]