[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Jadrové zastrašovanie vedie k otráveným vzťahom národov
P:3, 03. 08. 2022 10:09, ZAH

New York 3. augusta (RV) „Používanie jadrových zbraní, ako aj ich vlastníctvo je nemorálne. Snaha zabezpečiť stabilitu a mier prostredníctvom falošného pocitu bezpečnosti a «rovnováhy zastrašovania» nevyhnutne vedie k otráveným vzťahom medzi národmi a bráni skutočnému dialógu“. Odkaz tohto znenia rozoslal 1. augusta pápež František cez Twitter. Urobil tak v súvislosti s konferenciou OSN o revízii Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (TNP), ktorá sa koná v New Yorku až do 26. augusta.

V sídle OSN sa od 1. augusta stretávajú delegáti 190 zúčastnených štátov, aby vypracovali záverečný dokument, ktorý stanoví akčný program na nasledujúcich päť rokov. Diskutuje sa najmä o otázke zákazu použitia a hrozby použitia jadrových zbraní, alebo aspoň o zákaze ich prvého použitia.

Zmluva z roku 1968

Už viac ako 50 rokov je ochranou proti šíreniu atómových zbraní vo svete Zmluva o nešírení (TNP). Zostáva hlavným civilným a vojenským predpisom v oblasti jadrových zbraní. Zakotvuje neodňateľné právo na jadrovú energiu, zakazuje však šírenie jadrových zbraní. Ich vlastnenie povoľuje len Číne, Francúzsku, Spojenému kráľovstvu, Rusku a USA. Hlavná sila tejto zmluvy spočíva v tom, že k nej pristúpila veľká väčšina štátov vrátane piatich jadrových krajín. K tým, ktorí nie sú jej zmluvnými stranami, však patria niektoré štáty vlastniace jadrové zbrane: India, Izrael, Pakistan a Severná Kórea.

Hrozba konfliktu na Ukrajine

Konferencia, ktorá bola kvôli pandémii odložená o dva roky, sa koná v mimoriadne kritickom čase pre medzinárodné vzťahy poznačené konfliktom na Ukrajine. Podľa medzinárodnej tlače by ruská invázia na Ukrajine mohla viesť niektoré krajiny k tomu, aby prehodnotili vzdanie sa jadrových zbraní. To by znamenalo koniec spomínanej zmluvy. Nebude ľahké dosiahnuť konsenzus medzi 190 štátmi o konečnom dokumente, ktorý stanoví akčný program na nasledujúcich päť rokov. Z vecného hľadiska konferencia nebude môcť ignorovať zvýšené riziko jadrového konfliktu v dôsledku vojny na Ukrajine.

Konkurenčná zmluva o úplnom zákaze

V roku 2017 sa začala iniciatíva za Zmluvu o úplnom zákaze jadrových zbraní (TPNW), ktorá nadobudla platnosť v januári 2021. Jej hlavnou slabinou však je, že sa k nej nepripojila žiadna z deviatich krajín, ktoré v súčasnosti vlastnia atómové zbrane. Zmluva TPNW je navyše len čiastočne kompatibilná so Zmluvou o nešírení jadrových zbraní keďže stanovuje zákaz jadrových zbraní bez výnimky. Ani päť jadrových štátov, ktoré sú členmi Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, ich nesmie vlastniť a umiestnenie jadrových zbraní mimo územia štátu je výslovne zakázané. Tieto ustanovenia sú problematické pre krajiny, ktoré v súčasnosti disponujú atómovými zbraňami, a tiež pre krajiny NATO, pretože nie sú v súlade so strategickou doktrínou Aliancie, ktorá nevylučuje použitie jadrových zbraní za výnimočných okolností. Konferencia v New Yorku bude musieť po prvýkrát čeliť aj realite spomínanej novej zmluvy.

Výzvy pápeža Františka

Pápež František dlhodobo vyzýva k jadrovému odzbrojeniu. Túžbu po svete bez jadrových zbraní, čo je „nákladná a nebezpečná zodpovednosť“ zdôraznil i v júnovom posolstve veľvyslancovi Alexandrovi Kmenttovi, predsedovi prvého stretnutia členských štátov Zmluvy o zákaze jadrových zbraní, ktoré sa konalo 21. až 23. júna vo Viedni. Aj pri tejto príležitosti pápež v dokumente prízvukoval, že samotné vlastníctvo atómových zbraní je „nemorálne“. V mene Svätej stolice preto zopakoval naliehavosť odzbrojenia, „náročného a prezieravého cieľa“, najmä v čase, keď sa ľudstvo nachádza na „križovatke“, ako aj potrebu rešpektovať medzinárodné dohody: Tieto „nie sú formou slabosti, ale zdrojom sily“, napísal pápež.

Vyhlásenie Pápežskej akadémie vied

Aj Pápežská akadémia vied 8. apríla zverejnila rozsiahle vyhlásenie o prevencii jadrovej vojny, v ktorom vymenovala riziká, ktoré by priniesla celému ľudstvu. Dokument uvádza deväť bodov činnosti a štyri výzvy adresované národným a náboženským predstaviteľom, vedcom a mužom i ženám z celého sveta, aby „veda pomohla žiť v mieri a obmedzila deformáciu svojich výdobytkov“.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220803007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]