[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 01. 2023   Meniny má Bohuš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František upravil štruktúru Opus Dei listom motu proprio
P:3, 22. 07. 2022 17:18, ZAHPápež František s prelátom Opus Dei Mons. Fernandom Ocárizom (archívna snímka)

Foto: Vatican Media


Vatikán 22. júla (RV) Prostredníctvom listu motu proprio „Ad charisma tuendum“ pápež František ustanovil, že osobná prelatúra Opus Dei bude od 4. augusta spadať do kompetencie Dikastéria pre klerikov namiesto Kongregácie pre biskupov. Určil tiež, že prelát nebude môcť byť menovaný za biskupa.

Štyridsať rokov po apoštolskej konštitúcii Ut sit, ktorou sv. Ján Pavol II. ustanovil Osobnú prelatúru Opus Dei, pápež František prostredníctvom dnes promulgovaného motu proprio urobil niektoré úpravy na základe novej apoštolskej konštitúcie Praedicate Evangelium. Cieľom je „chrániť charizmu“ Opus Dei a „podporovať evanjelizačnú činnosť, ktorú jeho členovia vykonávajú vo svete“ šírením povolania k svätosti „prostredníctvom posväcovania práce, rodiny a spoločenských záväzkov“.

„Zámerom tohto motu proprio je potvrdiť Prelatúru Opus Dei v autenticky charizmatickej oblasti Cirkvi, špecifikovaním jej organizácie v súlade so svedectvom zakladateľa, sv. Josemaríu Escrivá de Balaguera, a s učením koncilovej ekleziológie o osobných prelatúrach“.

Ako sa vysvetľuje v článku 4 dokumentu, prelát Opus Dei už nebude menovaný za biskupa preto, aby sa „posilnilo presvedčenie, že na chránenie osobitného daru Ducha Svätého je potrebná forma riadenia založená viac na charizme než na hierarchickej autorite“. Motu proprio tiež  stanovuje, že prelátovi Opus Dei bude prislúchať na základe jeho úradu titul „mimoriadneho apoštolského protonotára“ s oslovením „dôstojný monsignor“ a príslušnými insígniami.

Prelát Opus Dei Mons. Fernando Ocáriz v súvislosti s rozhodnutím Svätého Otca zaslal členom prelatúry list s prianím, aby to „mocne zarezonovalo“ v každej členke a každom členovi ako „príležitosť chápať do hĺbky toho ducha, ktorého Pán vlial do nášho zakladateľa a deliť sa s ním s mnohými ľuďmi v rodinnom, profesionálnom a spoločenskom prostredí“.

Mons. Ocáriz uznáva, že „biskupské svätenie preláta nebolo a nie je nevyhnutné pre riadenie Opus Dei“. „Vôľa pápeža zdôrazniť teraz charizmatický rozmer Diela, nás pozýva posilniť prostredie rodinnosti, lásky a dôvery: prelát musí byť vedúcim, no predovšetkým otcom“ píše Mons. Fernando Ocáriz, ktorý „synovsky“ prijíma ustanovenia Svätého Otca. Nová norma nadobudne účinnosť od 4. augusta 2022.( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20220722047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23