[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec zveril návštevu Kanady pod ochranu Panny Márie
P:3, 22. 07. 2022 17:13, ZAH

Vatikán 22. júla (RV) Dva dni pred odchodom na apoštolskú cestu do Kanady prišiel Svätý Otec František zveriť toto podujatie do príhovoru Matky Božej. Urobil tak podľa svojho zvyku pred milostivou ikonou Salus Populi Romani v Bazilike Santa Maria Maggiore. Fotografia z piatka 22. júla dopoludnia ho zachytáva po sediačky ako sa na invalidnom vozíku v tichu modlí pred oltárom v bočnej kaplnke Hlavnej mariánskej baziliky.

Svätý Otec odlieta z Ríma v nedeľu o 9. hodine. Apoštolská cesta ho zavedie do kanadských miest Edmonton, Québec a Iqualuit. Počas svojej 37. apoštolskej cesty, ktorej motto znie „Kráčať spoločne“, navštívi miesta identity pôvodného obyvateľstva Kanady, ako aj viaceré duchovné centrá spojené s úctou k sv. Anne, ktorej sviatok sa slávi 26. júla. Hlavným zámerom cesty je prispieť k zmiereniu a procesu uzdravenia rán minulosti, ktoré si nesú domorodé národy.

V prvej polovici cesty, sústredenej na oblasť Edmontonu v Provincii Alberta, pápež v pondelok navštívi mestečko Maskwacis, ktorého názov v indiánskom jazyku creeznamená „Medvedie vŕšky“ a je strediskom štyroch etník, označovaných ako First Nations. Spolu s nimi osloví aj príslušníkov skupín Métisov (mesticov) a severských Inuitov. V meste Edmonton potom navštívi Kostol Božského Srdca – najstaršiu národnú farnosť spomenutých autochtónnych skupín.  

V Edmontone bude Svätý Otec v utorok dopoludnia miestneho času (pre nás už večer po 18. hodine) sláviť svätú omšu na štadióne Commonwealth Stadium, ktorý je svojou 56-tisícovou kapacitou najväčšom otvoreným štadiónom v celej Kanade. Pápež sa v deň sviatku sv. Joachima a Anny zúčastní aj na tradičnej púti na sviatok sv. Anny pri Jazere sv. Anny (Lac Ste. Anne) na západ od Edmontonu.

V stredu sa Svätý Otec presunie do Québecu, kde absolvuje protokolárne stretnutia. Privíta ho generálna guvernérka Kanady Mary May Simonová, ktorá po matke pochádza z etnika Inuitov, a stretne sa aj s kanadským premiérom Justinom Trudeauom. Na stretnutí s diplomatickým zborom budú tentoraz prítomní zástupcovia domorodých národov Kanady.

Štvrtok bude patriť sláveniu svätej omše v starobylej Národnej svätyni sv. Anny de Beaupré v Qébecu, pochádzajúcej z roku 1658. Piatkový program si pápež opäť vyhradil na stretnutia s domorodými obyvateľmi, najprv v Québecu a potom v severskom prímorskom meste Iqualuit, ktorého názov v inuitskom jazyku inuktitut znamená „miesto s množstvom rýb“. Tu sa Svätý Otec na pôde miestnej školy súkromne stretne s niekoľkými bývalými žiakmi neslávne známych indiánskych internátnych škôl, ktoré v 19. a 20. storočí slúžili vládnemu plánu asimiliácie domorodcov a veľkú časť z nich mali v správe cirkevné organizácie.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220722045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]