[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 10. 2023   Meniny má Stela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica v OBSE: Ženy treba viac zapájať do prevencie vojen
P:3, 22. 07. 2022 17:11, ZAH

Vatikán 22. júla (RV) Ženy potrebujú byť docenené za schopnosti prameniace z ich «ženského génia, nevyhnutného pre spoločnosť». Dôležitá je ich účasť vo všetkých aspektoch verejného i spoločenského života. Osobitne ich treba viac zapájať do prevencie vojen, procesov zmierenia a rehabilitácie i obnovy spoločností v povojnových situáciách.

O tom hovoril Mons. Simon Kassas, chargé d’affaires stálej misie Svätej stolice pri OBSE – Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe – na mítingu stálej rady tohto orgánu vo štvrtok 21. júla vo Viedni. Stretnutie sa konalo pri príležitosti prezentácie výročného reportu OBSE o implementácii Akčného plánu podporovania rodovej rovnosti z roku 2004 zo strany generálnej sekretárky OBSE Helgy Schmidovej.

Ako pripomenul reprezentant Vatikánu, „Svätá stolica podporuje zásadu, že plná a skutočná rovnosť medzi mužmi a ženami je základným aspektom spravodlivej a demokratickej spoločnosti, a je presvedčená, že ženy si treba vážiť pre všetky ich schopnosti, ktoré pramenia z ich «ženského génia, nevyhnutného pre spoločnosť» (Amoris laetitia, 173).

Mons. Kassas zdôraznil osobitný príspevok, aký môžu dať ženy vo verejnom živote v oblasti predchádzania konfliktom:

„Prvým krokom k dosiahnutiu rovnosti žien a mužov je uznanie dôležitosti účasti a zapojenia žien do všetkých aspektov verejného, politického, hospodárskeho, sociálneho a kultúrneho života. Zvlášť sme presvedčení, že existuje veľký priestor na väčšie zapojenie žien, najmä s ohľadom na predchádzanie vojnám, na zmierenie, obnovu a rekonštrukciu spoločností v povojnových situáciách a na prácu zameranú na zabránenie opätovnému vzniku ozbrojených konfliktov. Konštruktívna a dôležitá úloha, ktorú môžu zohrávať ženy, najmä pokiaľ ide o prevenciu a riešenie konfliktov, sa opakovane ukázala ako veľmi cenná.“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220722044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]