[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica: Nemecká synodálna cesta nemôže prijímať doktrinálne rozhodnutia
P:3, 22. 07. 2022 08:19, ZAH

Vatikán 22. júla (RV) Vyhlásenie Svätej stolice upresňuje, že prebiehajúca iniciatíva v Nemecku „nemá právomoc zaviazať biskupov a veriacich“ k „novým spôsobom riadenia a novým doktrinálnym a morálnym prístupom“. Ide o výzvu včleniť sa do synodálneho procesu univerzálnej Cirkvi.

Svätá stolica zakročila v prípade nemeckej „synodálnej cesty“ prostredníctvom vyhlásenia, ktoré bolo zverejnené vo štvrtok 21. júla. Prinášame jeho plné znenie:

„V záujme ochrany slobody Božieho ľudu a výkonu biskupskej služby sa zdá byť nevyhnutné upresniť, že „Synodálna cesta“ v Nemecku nemá právomoc zaviazať biskupov a veriacich, aby prijali nové spôsoby riadenia a nové doktrinálne a morálne prístupy.

Nebolo by prípustné rozbiehať v diecézach, prv než by existovala dohoda odsúhlasená na úrovni univerzálnej Cirkvi, nové oficiálne štruktúry alebo náuky, čo by predstavovalo ranu pre cirkevné spoločenstvo a ohrozenie jednoty Cirkvi. Ako pripomenul Svätý Otec vo svojom liste kráčajúcemu Božiemu ľudu v Nemecku:

«Univerzálna Cirkev žije v partikulárnych cirkvách a z partikulárnych cirkví, tak ako partikulárne cirkvi žijú a prekvitajú v univerzálnej Cirkvi a z univerzálnej Cirkvi, a ak sa oddelia od celého cirkevného tela, slabnú, podliehajú skaze a odumierajú. Z toho vyplýva potreba udržiavať spoločenstvo s celým telom Cirkvi vždy živé a účinné» (č. 9).

Preto dúfame, že návrhy Cesty partikulárnych cirkví v Nemecku sa začlenia do synodálneho procesu, ktorým sa uberá univerzálna Cirkev, na vzájomné obohatenie a na svedectvo o jednote, ktorou telo Cirkvi prejavuje svoju vernosť Kristovi Pánovi.“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220722026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]