[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri ceste do Kanady pápež František pôjde v stopách sv. Jána Pavla II.
P:3, 20. 07. 2022 17:34, ZAH

Vatikán 20. júla (RV) Pápež František v nedeľu 24. júla odletí do Kanady na svoju 37. zahraničnú apoštolskú cestu, ktorá ho povedie do miest Edmonton, Québec a Iqaluit. Svätý Otec tu prejaví svoju blízkosť pôvodným obyvateľom, ktorí trpeli pokusmi o vymazanie ich kultúry, najmä v systéme internátnych škôl. Pápež v Kanade prednesie celkovo deväť príhovorov, všetky v španielčine.

Ako na brífingu v stredu 20. júla vo Vatikáne vysvetlil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni, blížiaca sa návšteva pápeža Františka v Kanade bude predovšetkým „kajúcou púťou“ zameranou na uzdravenie rán a zmierenie s pôvodným obyvateľstvom krajiny. Ceste predchádzalo päť stretnutí Svätého Otca s domorodým obyvateľstvom v Ríme, posledné sa uskutočnilo v apríli tohto roku. Pápež vtedy vyjadril „rozhorčenie a hanbu“ nad tým, čo ich národy zažívali.

Kanada bude 56. krajinou, ktorú pápež František navštívi. Ide tam v stopách svojho predchodcu sv. Jána Pavla II, ktorý počas svojho pontifikátu navštívil Kanadu trikrát. v rokoch 1984, 1987 a naposledy v roku 2002 pri Svetových dňoch mládeže v Toronte. Podobne ako Ján Pavol II. bude pápež František sláviť svätú omšu v Národnej svätyni sv. Anny de Beaupré v Québecu. Pripomenie si tam aj prvú kanonizovanú domorodú sväticu Kateri Tekakwithu a požehná jej sochu. Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice poznamenal, že osobnosť svätej Anny je pre kanadské pôvodné národy významná „kvôli úcte k starším ľuďom,  ako „stará mama“. Ježišovi starí rodičia, sv. Anna a sv. Joachim, sú patrónmi starých rodičov a seniorov.

Pápežova cesta je odpoveďou na pozvania, ktoré dostal od cirkevných a občianskych autorít v Kanade i od samotných pôvodných obyvateľov tejto krajiny. Počas návštevy v dňoch 24. - 30. júla sa pápež zastaví v Edmontone, Québecu a v severnom meste Iqaluit. Protokol tejto cesty bude odlišný od ostatných, pretože Svätý Otec sa so štátnymi autoritami stretne len raz, a to v stredu 27. júla v Québecu, čiže v strede svojho pobytu. Tento typ oficiálneho stretnutia býva zvyčajne vyhradený len pre občianske autority a diplomatov, tentoraz sa však na ňom zúčastnia aj zástupcovia skupín pôvodného obyvateľstva: First Nations, Métisov a Inuitov.

Prvá etapa kajúcej púte bude venovaná predovšetkým stretnutiu s pôvodnými obyvateľmi v Edmontone. S niekoľkými ďalšími skupinami domorodých etník sa pápež stretne v Québecu. Mimoriadne významný moment cesty sa uskutoční v arktickom meste Iqaluit, kde sa pápež František stretne s niekoľkými bývalými študentmi neslávne známych „rezidenčných škôl“, v ktorých boli domorodé deti často vystavené tvrdej disciplíne a niekedy aj týrané a zneužívané. V súčasnosti je uznané, že systém internátnych škôl sa snažil vymazať ich kultúru. Ako poznamenal Matteo Bruni, návšteva Iqualitu bude v tomto horúcom európskom počasí skutočným ochladením. Bližšie k severnému pólu sú už len mestá na Islande či v Nórsku.

Očakáva sa, že pápež v Kanade prednesie všetky svoje verejné príhovory v španielčine. Bude to celkovo deväť vystúpení. V Edmontone a Québecu budú k dispozícii veľkoplošné obrazovky so simultánnym prekladom do angličtiny, resp. francúzštiny. Ako povedal Matteo Bruni, španielčina je v Kanade bežnejšia než taliančina. Nevylúčil tiež, že španielčina bola zvolená s ohľadom na oslovenie širšieho publika, keďže v niektorých častiach Kanady je veľa španielsky hovoriacich ľudí.

V odpovedi na otázky o pápežových pohybových problémoch spôsobených bolesťami kolena vatikánsky hovorca poznamenal, že počas cesty môže príležitostne použiť invalidný vozík, ako to robí v Ríme. Ako uviedol, stále sa hľadá najlepší spôsob ako zorganizovať tlačovú konferenciu na palube počas spiatočného letu, aby Svätý Otec nemusel ako doteraz celý čas stáť. V lietadle pápeža sprevádza zvyčajne okolo 70 novinárov. V pápežskom  sprievode budú aj dvaja kanadskí kardináli z Rímskej kúrie: prefekt Dikastéria pre biskupov kardinál Marc Ouellet a prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kardinál Michael Czerny.( TK KBS, RV zk; ml ) 20220720035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]